Honeywell Granit XP 1991iXR USB-kit: Trådlös. Ultra robust/industriell. 1D, PDF417, 2D,
HÖJDPUNKTER
- Granit XP är byggd för att klara tuff behandling, inklusive fall från 3 m, 7 000 fall från 1 m, driftstemperaturer från -30 °C till 50 °C och IP67-tätning, vilket minskar servicekostnaderna och ökar enhetens drifttid.
- Granit ger extrem scanningsprestanda, även på skadade streckkoder av låg kvalitet. Högkvalitativa streckkoder scannas och överförs snabbare än någonsin.
- XR-modellen är idealisk för normala scanningsoperationer på nära håll på 1D- och 2D-streckkoder, plus eXpanded Range-scanning av UPC till 1,5 m och 100 mil-koder till 10 m.
- Honeywell Operational Intelligence-programvara levererar scanningsinsikter på begäran, vilket möjliggör högre medarbetarproduktivitet och genomströmning.
- Honeywell Scanner Management Utility (SMU) skapar en holistisk lösning som automatiserar hur du distribuerar och uppdaterar scannrarna i din miljö
Honeywell Granit XP 1991iXR USB-kit: Trådlös. Ultra robust/industriell. 1D, PDF417, 2D,
Granit 1991iXR ultraruggad FlexRange-skanner, Bluetooth v4.2
9.639,00 kr Ekskl. moms.
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Honeywell Granit 1991iXR. Typ: Handhållen streckkodsläsare. Anslutningsteknik: Trådlös, Standardinterface: Keyboard wedge, RS-232, USB. Produktfärg: Svart, Röd, IP-klassning: IP65, IP67. Strömkälla: Batteri, Strömförbrukning (typisk): 5 W, Ingångsspänning: 5,5 V. Vikt: 405 g, Bredd: 76 mm, Djup: 100 mm
Säkerställ maximal produktivitet och drifttid med Granit™ 1991iXR, en ultra-robust streckkodsläsare med utökat räckvidd. Bäst-i-klassen hållbarhet säkerställer låg TCO. Överlägsen scanningsprestanda säkerställer att även skadade koder eller koder av låg kvalitet skannas snabbt. Granit XP utökar kapaciteten och omdefinierar extremt robust scanning.
Efter en rad framgångsrika implementeringar utökar nästa generations Granit™ XP-skannrar funktionaliteten och omdefinerar ultrarobust skanning. Med en branschledande fallhöjd på 3 meter är Granit™ XP konstruerad för att fortsätta fungera efter fall från lastkajer, gaffeltruckar och plockvagnar. Tumltestet på 1 meter indikerar långsiktig hållbarhet vid dagliga stötar och fall från arbetsstationer eller midjehöjd. En branschledande specifikation på 7 000 tumlingar säkerställer att Granit™-skannrar kommer att vara redo för långvarigt arbete. IP67-klassningen för damm- och fuktskydd skyddar skanningsprestandan under tuff behandling.
Med FlexRange-tekniken börjar Granit 1991iXR-modellen med kompromisslös skanning på nära håll och utökar detta till att läsa UPC-koder upp till 1,5 m och 100 mil (2,54 mm) rack-etiketter på 10 m, vilket sömlöst hanterar många arbetsflöden i lager/distributionscenter och tillverkning. Dåliga etiketter förekommer ofta i lager/distributionscentraler och industrimiljöer på grund av lågkvalitativ utskrift eller skador under hantering. Granit XP, byggd på Honeywells nästa generations bildplattform, säkerställer att annars utmanande etiketter inte skapar en flaskhals i din process.
Granit™ XP 1991iXR-modellen erbjuder hög hållbarhet, extrem prestandaskanning för skanningsoperationer från kontakt till det översta racket i lagret. Skapad för applikationer där hög hastighetsskanning behövs för att maximera produktiviteten, och där hållbarhet är icke förhandlingsbart för låg total ägandekostnad, erbjuder Granit™ XP 1991iXR-skannern den optimala lösningen.
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Wireless |
| Standardgränssnitt | Keyboard wedge, RS-232, USB |
Trådlöst & Nätverk
| Bluetooth-version | 4.2 |
Batteri & Ström
| Strömkälletyp | Battery |
| Strömförbrukning (typisk) | 5 W |
| Inspänning | 5.5 V |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Svart, Röd |
| Vikt | 405 g |
| Bredd | 76 mm |
| Djup | 100 mm |
| Höjd | 192 mm |
Driftsförhållanden
| Driftstemperatur (T-T) | -20 - 50 °C |
| Lagringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| International Protection (IP)-kod | IP65, IP67 |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84716070 |
Övriga specifikationer
| Typ | Handheld bar code reader |