Zebra DS3608-HD, 2D, HD, multi-IF, kit (USB), svart, grön
HÖJDPUNKTER
- Handhållen streckkodsläsare Svart, Grön
- Scannertyp: 1D/2D Sensortyp: Laser
- Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39
- Lutningsläsvinkel: -65 - 65°
- Kabelansluten Standardinterface: RS-232, USB, Keyboard wedge
- Strömkälletyp: Batteri Litium-jon (Li-Ion) 3100 mAh
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Zebra DS3608-HD. Typ av läsare: Handhållen streckkodsläsare, Skannertyp: 1D/2D, Sensortyp: Laser. Anslutningsteknik: Trådbunden, Standardgränssnitt: RS-232, USB, Keyboard wedge. Produktfärg: svart, grön, internationell kapslingsklass (IP): IP67, skyddsfunktioner: dammtålig, stöttålig, vattentålig. Typ av strömkälla: Batteri, Batteriteknik: Litiumjon (Li-Ion), Batterikapacitet: 3100 mAh. Vikt: 309 g, Bredd: 132 mm, Djup: 76 mm
Oavbruten prestanda för högdensitets 1D/2D BARCODES
Som medlem av Zebra Ultra-Rugged 3600-serien av skannrar är den praktiskt taget oförstörbara 1D/2D DS3608-HD sladdanslutna och DS3678-HD sladdlösa skannern redo för en av världens tuffaste miljöer – produktionslinjen för elektroniktillverkning.
Du får den helt ostoppbara prestanda som du behöver för att förhindra de höga kostnaderna för oplanerade driftstopp i produktionslinjen. Dina medarbetare får första gången varje gång de många olika typerna av små streckkoder med hög densitet som är tryckta på komponenterna i de produkter du tillverkar.
Och eftersom de här skannrarna också fångar upp standardstreckkoder i praktiskt taget alla förhållanden får du ett verkligt värde – ostoppbar prestanda i en enda flexibel enhet som kan uppfylla skanningsbehoven från monteringslinjen till lagret.
SUPERIOR PERFORMANCE
Du får den ultimata scanningsprestandan – punkt slut. Dina medarbetare kan blixtsnabbt läsa in praktiskt taget alla 1D- eller 2D-streckkoder med hög densitet och standard, oavsett om de är tryckta på en pappersetikett eller direkt på en produktkomponent. Även om streckkoderna är skadade, smutsiga eller dåligt tryckta är det inget problem – den här intelligenta scannern klarar allt.
ULTRA-RUGGED DESIGN
Lager- och tillverkningsgolvet är så tufft som det kan bli. Det är därför vi har skapat en ny produktkategori – den ultrarobusta skannern. De trådbundna och trådlösa modellerna är de enda skannrarna i denna klass som är dammtäta, stänksäkra och vattentäta enligt IP67, med en IP65-förseglad vagga för en komplett robust trådlös lösning.
UNRIVALED MANAGEABILITY
Med våra kostnadsfria, branschledande verktyg har det aldrig varit enklare att hantera dessa skannrar. Du kan fjärrkonfigurera och uppgradera dina skannrar, formatera data korrekt för omedelbar överföring till dina affärsapplikationer, övervaka batteristatistik för dina trådlösa modeller och mer.
3 år
Scan & Kamera
| Scannertyp | 1D/2D |
| Pitch-läsvinkel | -65 - 65° |
| Yaw-läsvinkel | -45–45° |
| 2D (matris staplade) streckkoder stöds | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Stöd för linjära (1D) streckkoder | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| Optisk sensorupplösning | 1280 pixels |
Utskrift
| Lutningsläsvinkel | -65 - 65° |
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Standardgränssnitt | RS-232, USB, Tangentbordsvigg |
| Ethernet LAN | Ja |
Processor & Minne
| Programmeringsfunktion | Ja |
Batteri & Ström
| Strömkälletyp | Batteri |
| Batteriteknik | Litiumjon (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 3100 mAh |
| Antal läsningar per laddning | 100000 |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Svart, Grön |
| Vikt | 309 g |
| Bredd | 132 mm |
| Djup | 76 mm |
| Höjd | 185 mm |
| Våglängd | 655 nm |
Driftsförhållanden
| Drifttemperatur (T-T) | -30 - 50 °C |
| Förvaringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfuktighet vid drift (H-H) | 5 - 95% |
| Internationellt skydd (IP) kod | IP67 |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84716070 |
| Efterlevnadscertifikat | RoHS |
Övriga specifikationer
| Typ | Handhållen streckkodsläsare |
| Sensortyp | Laser |
| LED-indikatorer | Ja |
| Skyddsfunktioner | Dammtålig, Stöttålig, Vattentålig |