TSC DA210, 8 dots/mm (203 dpi), EPL, ZPL, ZPLII, TSPL-EZ, USB
HØJDEPUNKTER
- Forsendelse af små pakker
- Adresse- og routingetiketter til postrum
- Forsendelse & modtagelse
- Underholdnings- og transportbilletter
- Detailhandel – salgssted
- Mærkning af filmapper
- Beskrivelse
- Yderligere information
- Dokumenter
Beskrivelse
TSC DA210. Printteknologi: Direkte termisk, Maksimal opløsning: 203 x 203 DPI, Printhastighed: 152,4 mm/sek. Forbindelsesteknologi: Kablet, USB-port. Understøttet papirbredde: 19 – 114 mm. Product colour: Black
DA210/DA220-serien af direkte termiske bordprintere er ideelle til en bred vifte af applikationer, herunder produktmærkning, salgssteder, detailhandel, små kontorer, forsendelsesetiketter og andre etiket- og tagapplikationer til en meget konkurrencedygtig pris.
DA210/DA220-serien er en perfekt kombination af overkommelighed og et holdbart og pålideligt design. DA200-serien tilbyder både 203 og 300 dots per inch printopløsning med printhastigheder på op til hurtige 6 tommer pr. sekund. Den store 60 watt strømforsyning producerer printetiketter af høj kvalitet, selv ved de hurtigste printhastigheder.
4 tilgængelige modeller
DA210/DA220-serien består af 4 modeller, der er designet til at give den rette pasform til din applikation. Alle fire modeller håndterer op til 5″ OD-ruller af direkte termiske etiketter og kan printe skarpe, klare stregkoder, grafik og tekst med op til 6 tommer pr. sekund.
Overkommelig
De billige DA210- og DA310-modeller er prissat rigtigt og har de funktioner, du har brug for til de mest grundlæggende etiketudskrivningsbehov ved hjælp af en USB 2.0 eller valgfri Bluetooth interface.
Trådløs og kablet kommunikation
Har du brug for mere kommunikationsevne? DA220- og DA320-modellerne har mere hukommelse og understøtter alle de kommunikationsmuligheder, du har brug for, herunder seriel RS-232, Ethernet, USB-vært, intern 802.11 a/b/g/n trådløs eller intern Bluetooth.
Emuleringer og mere
DA220/DA230 har masser af hukommelse med 128 MB Flash & 64 MB DRAM, der kan bruges til nem lagring af skrifttyper, internationale tegnsæt og grafik, og den understøtter, “lige ud af kassen”, et fuldt kompatibelt sæt af standard industriemuleringer, herunder Line Mode, Eltron®, Zebra® og Datamax-sprog, hvilket gør det nemt at udskifte gammel installeret hardware.
Nem ilægning
For nem ilægning anvender DA210/DA220-serien et brugervenligt dobbeltvægget clamshell-design med en stor fem-tommers (udvendig diameter) center-biased mediebakke. Den fjederbelastede etiketruleholder gør ilægningen enkel. Top-of-form sensing – efter mellemrum, sort mærke eller hak – er standard. Printeren leveres også med en sensor for åbent printhoved.
Printerne er ideelle til en bred vifte af applikationer, herunder produktmærkning, salgssteder, detailhandel, små kontorer, forsendelsesetiketter og andre etiket- og tagapplikationer til den bedste pris overalt.
Scan & Kamera
| Indbyggede stregkoder | AZTECCODE, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Printteknologi | Direkte termisk |
| Udskrivningshastighed | 152.4 mm/sec |
| Maksimal udskrivningsbredde | 10.8 cm |
| Sprog til sidebeskrivelse | TSPL-EZ |
| Roteret udskrivning | Yes |
Medie & Labels
| Mediets tykkelse | 0.055 - 0.19 mm |
| Maksimal rullediameter | 12.7 cm |
| Understøttet papirbredde | 19 - 114 mm |
| Maksimal medielængde | 2.79 m |
Skærm
| Skærm | No |
| Indbygget display | No |
Tilslutning & Porte
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| Ethernet LAN | No |
| USB-port | Yes |
Trådløs & Netværk
| Wi-Fi | No |
| Kabler medfølger | AC, USB |
| Valgfri tilslutningsmuligheder | Bluetooth |
Processor & Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 MB |
| Flash-hukommelse | 8 MB |
Software & Styresystem
| Understøttede Windows-operativsystemer | Yes |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Yes |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Yes |
Batteri & Strøm
| AC-indgangsspænding | 100 - 240 V |
| AC-indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| AC-adapterens udgangsspænding | 24 V |
| AC-adapterens udgangsstrøm | 2.5 A |
Mål, Vægt & Design
| Produktfarve | Black |
| Bredde | 172 mm |
| Dybde | 195 mm |
| Farve | Nej |
Driftsforhold
| Relativ luftfugtighed i drift (H-H) | 25 - 85% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 90% |
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 60 °C |
Certificeringer
| Harmoniseret system (HS) kode | 84433210 |
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Øvrige specifikationer
| Maksimal opløsning | 203 x 203 DPI |
| Højde | 165 mm |
| Vægt | 1.5 kg |
| Certificering | FCC Class A, CE Class A, RCM, CB, CCC, ENERGY STAR, KC, BIS, UL, EAC |