TSC TE210, 8 dots/mm (203 dpi), RTC, TSPL-EZ, USB, USB Host, RS232, Ethernet
HØJDEPUNKTER
- 152,4 mm (6") udskrivningshastighed pr. sekund
- 300 meter (984") farvebånd på en 25,4 mm (1") kerne (belagt udvendigt)
- 72 til 110 meter (361") farvebånd på en 12,7 mm (0,5") kerne (belagt udvendigt)
- 127 mm (5") udvendig diameter intern medieforsyning, valgfri ekstern medieholder understøtter 214 mm (8,4") udvendig diameter etiket ruller på 76,2 mm (3") kerne
- Udskrivningsmekanisme til kioskapplikationer
- 400 MHz 32-bit RISC-processor med 16 MB SDRAM, 8 MB Flash-hukommelse til TE200/TE300 og 64 MB SDRAM, 128 MB Flash-hukommelse til TE210/TE310
- Internt skalerbare true type-skrifttyper
- TSPL-EZ-firmware emulerer TPLE- og TPLZ-sprog direkte fra kassen
- Gratis Windows®-drivere og etiketdesignsoftware (tilgængelig via download)
- ENERGY STAR®-kvalificeret
TSC TE210, 8 dots/mm (203 dpi), RTC, TSPL-EZ, USB, USB Host, RS232, Ethernet
8 dots/mm (300 DPI), 128MB Flash, 64MB SDRAM, USB 2.0, RJ-45 Fast Ethernet, RS-232, 1D/2D stregkode, TSPL-EZD, 5 – 11.430 mm, ABS, 2,5 kg
1.776,00kr. Ekskl. moms
- Beskrivelse
- Yderligere information
- Dokumenter
Beskrivelse
TSC TE210. Udskrivningsteknologi: Direkte termisk / Termisk overførsel, Maksimal opløsning: 300 x 300 DPI, Udskrivningshastighed: 127 mm/sek. Tilslutningsteknologi: Kablet, Ethernet LAN, USB-port. Understøttet papirbredde: 20 – 112 mm. Product colour: Black
Introduktionen af den nye TE200-serie udvider TSC Auto ID’s voksende sortiment af prisvenlige, højtydende labelprintere i desktopklassen.
TE200-serien giver kunder over hele verden en konkurrencedygtig, holdbar entry-level desktop printer, der er både alsidig og nem at bruge. Serien tilbyder nu fire modeller.
De to første modeller, der er tilgængelige i TE200-serien, er flagskibet TE200 og TE210, som tilbyder industristandarden 8 dots per mm (203 dpi) udskrivningsopløsning ved en brancheførende hastighed på 6 tommer pr. sekund, og 12 dots per mm (300 dpi) TE300 og TE310 til brug ved udskrivning af små skrifttyper, stregkoder eller grafik. TE200-serien tilbyder kunderne en fantastisk kombination af pris og ydeevne, der har en hurtig 400 MHz processor, TE200 og TE300 har 16 MB DRAM og 8 MB Flash-lagerhukommelse, mens TE210 og TE310 har 64 MB SDRAM og 128 MB Flash-hukommelse og en to års garanti, der er den bedste i branchen for termiske labelprintere.
Innovation og værdi
Den nye TE200-serie af 4″ brede desktop-termiske etiketprintere er designet og bygget til at levere klassens bedste ydeevne til en pris, som andre printere ganske enkelt ikke kan matche. TE200’s modulære termotransfer-printmekanisme, beskyttet af en ydre ABS-kappe, er designet til at modstå krævende miljøer. Disse prisvenlige, driftssikre printere udskriver etiketter i høj kvalitet hele dagen og producerer tusindvis af klare, skarpe stregkode- og identifikationsetiketter pr. dag.
Innovationerne omfatter energibesparende Energy Star 2.0-klassificering kombineret med en printmekanisme, der er nem at lægge i. Printeren understøtter både 1/2″ kerne med 72 m til 110 m eller 1″ kerne med 300 m termotransferbånd, så kunden kan bruge de bånd, der er tilgængelige. TE200 tilbyder flere printer-sprog-emuleringer direkte fra kassen samt en kraftig, skalerbar fontmotor, der gør det nemt at erstatte næsten enhver eksisterende etiketprinter.
Både printhovedet og valsen kan nemt udskiftes uden brug af værktøj. Printeren har både mellemrums- og sort mærke-registrering for nøjagtig etiketregistrering. Og medieskuffen kan håndtere industristandard 5″ OD-labels på 1″ eller 1,5″ kerner. Den kraftige hybride elmotor er stærk nok til at håndtere større 8″ OD-labelruller på den valgfrie eksterne label-afruller.
TE200-seriens innovative design giver vores forhandlere nye muligheder for at imødekomme unikke markedsapplikationer. Printmekanismen, som normalt er placeret inde i printeren, kan købes separat for dem, der ønsker at integrere brugerdefineret etiketudskrivning i deres egne fremstillede designs. Anvendelser for denne unikke udskriftsmekanisme kan omfatte brug i kiosk-løsninger, små etiketapplikatorer, tofarvet on-demand-udskrivning og dobbeltsidet udskrivning.
TE200-serien tilbyder en lav startpris, bruger de mest omkostningseffektive forsyninger, der er tilgængelige, og er bygget til at holde. Disse praktisk talt problemfri enheder har en standard to års garanti. Når du først har sat den i stikkontakten, behøver du ikke at bekymre dig om den.
TE200-serien kan udskrive en bred vifte af etiketter, der spænder fra forsendelsesetiketter til overholdelses- og generelle produktidentifikationsetiketter og -tags. Andre applikationer omfatter autoserviceværksteder, walk-in forsendelses- og postcentre og lagerstyring til lagerrum.
2 år
Scan & Kamera
| Indbyggede stregkoder | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, ITF-14, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, QR Code, UPC-A, UPC-E |
| Printteknologi | Direkte termisk / Termotransfer |
| Udskrivningshastighed | 127 mm/sec |
| Maksimal udskrivningsbredde | 11.2 cm |
| Sprog til sidebeskrivelse | EPL, TSPL-EZ, ZPL, ZPL II |
Medie & Labels
| Maksimal rullediameter | 3.8 cm |
| Understøttet papirbredde | 20 - 112 mm |
| Maksimal medielængde | 11.4 m |
Tilslutning & Porte
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB-port | Yes |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| Standard interfaces | Ethernet, RS-232, USB 2.0 |
Trådløs & Netværk
| Wi-Fi | No |
| Kabler medfølger | AC, USB |
Processor & Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 MB |
| Flash-hukommelse | 128 MB |
| Indbygget processor | Yes |
Batteri & Strøm
| AC-indgangsspænding | 100 - 240 V |
| AC-indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| AC-adapter medfølger | Yes |
| Indgangsstrøm | 2.5 A |
Mål, Vægt & Design
| Produktfarve | Black |
| Bredde | 204 mm |
| Dybde | 280 mm |
Driftsforhold
| Relativ luftfugtighed i drift (H-H) | 25 - 85% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 90% |
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 60 °C |
Certificeringer
| Harmoniseret system (HS) kode | 84433210 |
| Sikkerhed | FCC Class B, CE Class B, C-Tick Class B, UL, cUL, TÜV/safety, CCC, EAC, CoC, BIS, KC |
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
I æsken
| Hurtigstartguide | Yes |
Øvrige specifikationer
| Maksimal opløsning | 300 x 300 DPI |
| Højde | 164 mm |
| Vægt | 2.5 kg |
| Certificering | RoHS, REACH, WEEE |