Epson ColorWorks C8000e, matt svart färg, skärare, disp., USB, Ethernet, kit (USB), svart, grå
HÖJDPUNKTER
- Utmärkt tillförlitlighet och hållbarhet: PrecisionCore skrivhuvud för konsekventa resultat och lång skrivartid
- Spara tid och pengar: Effektivisera etikettproduktionen genom att skriva ut färgetiketter on-demand
- Hög hastighet & hög utskriftskvalitet: Utskriftshastigheter på upp till 300 mm/sek vid bildupplösning på 600x1200 dpi
- Lågt underhåll, minskad stilleståndstid: Permanent skrivhuvud och NVT för självunderhåll
- Enkel integration: ESC/Label programmeringsspråk för integration med praktiskt taget alla operativsystem
- Bläckpåsar: Stora bläckpåsar för att skriva ut längre utan avbrott
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Epson ColorWorks C8000e (MK). Utskriftsteknik: Bläckstråle, Maximal upplösning: 600 x 1200 DPI, Utskriftshastighet: 300 mm/sek, Färg. Anslutningsteknik: Kabelansluten & Trådlös, Ethernet LAN, USB-port. Stödd pappersbredd: 25,4 – 112 mm. Produktfärg: Svart, Grå
Industriell färgetikettskrivare
C8000 är det ultimata inom industriell färgetikettutskrift. Tillverkare kan nu tillförlitligt och kostnadseffektivt möta sina interna etiketteringsbehov med enastående hastighet och kvalitet. C8000 kan också bidra till att eliminera kostnaderna förknippade med förtryckning genom att producera kortserier av anpassade etiketter on-demand.
Tillförlitliga och konsekventa resultat
C8000 kan hjälpa tillverkare att producera konsekventa, högkvalitativa etiketter internt och på begäran. Skrivaren har PrecisionCore-skrivhuvudet för att säkerställa tillförlitliga, högkvalitativa resultat. Vår unika Nozzle Verification Technology (NVT) och punktsubstitution hjälper till att förhindra felutskrifter och döda pixlar för konsekventa utskrifter.
Snabba hastigheter
Producera en rad högkvalitativa etiketter snabbt, inklusive de för livsmedels- och dryckesprodukter, förpackningar och lådor, samt EU-energietiketter och GHS-etiketter. Med utskriftshastigheter på upp till 300 mm/sek kan du nu skriva ut etiketter i full färg, i samma hastighet som vissa befintliga termiska monokroma skrivare.
Kostnadseffektiv
Att skriva ut etiketter på begäran hjälper till att eliminera kostnader förknippade med förtryckning, såsom etikettsavfall och stora etikettlager. Bläckpåsar med hög kapacitet erbjuder låg kostnad per utskrift. Det permanenta skrivhuvudet erbjuder betydande kostnadsbesparingar och trygghet eftersom inga av dess huvudkomponenter behöver bytas ut under minst 500 km utskrift1.
Enkel att använda med minimalt underhåll
Med sin LCD-kontrollpanel är installation enkel. ESC/Label möjliggör integration med praktiskt taget alla operativsystem. Dessutom levereras enheten med ett komplett utbud av mjukvaruverktyg för att stödja skrivarutplacering, medan NVT hjälper till att förhindra tilltäppta munstycken. Omfattande anslutningsmöjligheter och molnutskriftsstöd möjliggör PC-lösa konfigurationer.
Flexibel
C8000 erbjuder flexibiliteten att skriva ut på en mängd olika medietyper, inklusive matt och glansigt papper, film och syntetiskt material, med stöd för utskriftsbredder från 1 till 4 tum. Det justerbara platensgapet tillåter tjocka medier såsom prisetiketter eller blomsteretiketter att användas.
Mindre stilleståndstid
Alla operationer, såsom pappersladdning, bläckbyte och utskriftsoperationer kan utföras från en sida. Dessutom hjälper stora bläckpåsar till att skriva ut längre utan att stanna.
12 månaders service på plats
Utskrift
| Utskriftsteknik | Bläckstråle |
| Utskriftshastighet | 300 mm/sec |
| Maximal utskriftsbredd | 11.2 cm |
| Utskriftsfärger | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Kassett(er) inkluderade | Yes |
Media & Etiketter
| Maximal etikettlängd | 1.016 m |
| Pappersbredd som stöds | 25.4 - 112 mm |
Skärm
| Display | LCD |
| Inbyggd display | Yes |
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Kabelansluten & Trådlös |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB-port | Yes |
| Antal USB 2.0-portar | 1 |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Black, Grey |
| Bredd | 620 mm |
| Djup | 392 mm |
| Färg | Ja |
Övriga specifikationer
| Maximal upplösning | 600 x 1200 DPI |
| Höjd | 430 mm |
| Kablar ingår | AC, USB |