Epson TM-T20III, kvittoskrivare, USB/RS232
HÖJDPUNKTER
- Ekonomisk: Automatisk pappersminskning
- Pålitlig: Mekanismens livslängd på 15 miljoner rader
- Snabb utskriftshastighet: Utskriftshastighet på 250 mm/sek
- Flexibel anslutning: Två modeller: 1) USB + Seriell 2) Ethernet
- Trygghet: Epson är Europas nummer ett-tillverkare av kassaskrivare
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
- Liknande produkter
Beskrivning
Epson TM-T20III. Utskriftsteknologi: Direkttermisk, Typ: Kassaskrivare, Maximal upplösning: 203 x 203 DPI. Maximal rulldiameter: 8,3 cm, Pappersbredd som stöds: 80 mm. Anslutningsteknik: Kabelansluten, USB-kontakt: USB Type-B, Seriell interface-typ: RS-232. Ljudtrycksnivå (utskrift): 55 dB, Medeltid mellan fel (MTBF): 360 000 h, Autoklipparens hållbarhet: 1,5 miljoner klipp. Produktfärg: Svart
Epson TM-T20III (011): USB + Seriell, PS, Svart, EU
Kombinationen av snabba utskriftshastigheter, hög tillförlitlighet och ekonomisk drift gör denna skrivare till ett måste för små butiker och specialbutiker, hotell- och restaurangverksamheter samt livsmedelsbutiker.
Prisvärd
Denna lättanvända modell är vår instegsnivå för kassakvittoskrivare och har en utskriftsbredd på 80 mm. Dess automatiska pappersminskning minskar övre och nedre marginaler, radmatningsbredd och streckkodshöjd, vilket möjliggör flexibel kvittoutskrift. Detta övervakar och kontrollerar mängden papper som används. Papperskostnaderna minimeras genom att skriva ut topplogotypen för nästa kvitto innan klippning, så den övre marginalen minskas ytterligare med 12 mm.
Pålitlig
Med medeltiden mellan fel (MTBF) på 360 000 timmar och en mekanismlivslängd på 15 miljoner rader kan du lita på TM-T20III i högvolymutskriftsmiljöer.
Flexibel
TM-T20III levereras med ett inbyggt USB-interface. Du kan välja mellan två modeller: 1) USB + Seriell, 2) Ethernet, vilket gör modellen till en långsiktig investering eftersom det är möjligt att byta anslutning när som helst.
Snabb
Dess utskriftshastighet på 250 mm/sek kan spara tid och dess konkurrenskraftiga pris och driftskostnader kan spara pengar; idealisk när du behöver slå köer snabbt.
2 års inlämning
Utskrift
| Utskriftsteknik | Direkt termisk |
| Utskriftsbredd | 80mm |
| Utskriftshastighet | 250 mm/sec |
| Upplösning | 203dpi |
| Teckenuppsättningar | ANK |
| Halvskärare | Yes |
| Livslängd för skrivhuvud | 150.000.000 Impulse |
Media & Etiketter
| Stödd pappersbredd | 80 mm |
| Maximal rulldiameter | 8.3 cm |
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| USB-port | Yes |
| Ethernet LAN | No |
| Seriellt interface | Yes |
| Antal USB 2.0-portar | 1 |
| Typ av seriellt interface | RS-232 |
| Antal serieportar | 1 |
| Standard interface | RS-232, USB 2.0 |
| USB-kontakt | USB Type-B |
Trådlöst & Nätverk
| Wi-Fi | No |
Ljud
| Ljudtrycksnivå (tryckning) | 55 dB |
Batteri & Ström
| Typ av strömkälla | AC |
| AC-ingångsspänning | 24 V |
| AC-adapter ingår | Yes |
| Strömförbrukning | 1800 mA |
| Strömförbrukning (standby) | 100 mA |
Mått, Vikt & Design
| Produktens färg | Black |
| Bredd | 140 mm |
| Djup | 199 mm |
| Höjd | 146 mm |
| Vikt | 1.7 kg |
| Förpackningens vikt | 2.62 kg |
| Antal per förpackning | 1 pc(s) |
| Förpackningens bredd | 192 mm |
| Paketets djup | 235 mm |
| Paketets höjd | 280 mm |
| Produkter per huvudförpackning (ytterförpackning) | 4 pc(s) |
| Huvudlådans (yttre) bredd | 400 mm |
| Huvudlådans (yttre) längd | 490 mm |
| Höjd på huvudlådan (yttre) | 295 mm |
| Produkter per pall | 112 pc(s) |
| Produkter per pallager | 16 pc(s) |
| Produkter per pall (UK) | 168 pc(s) |
| Produkter per pallager (UK) | 24 pc(s) |
| Monteringsläge | Horizontal/Vertical |
| Livslängd | 15000000 lines |
| Pallvikt (UK) | 0 g |
| Huvudförpackningens bruttovikt (yttre) | 0 g |
| Pallens bruttovikt | 0 g |
Driftsförhållanden
| Driftstemperatur (T-T) | 5 - 45 °C |
| Förvaringstemperatur (T-T) | -10 - 50 °C |
| Relativ luftfuktighet vid drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfuktighet vid förvaring (H-H) | 10 - 90% |
| Genomsnittlig tid mellan fel (MTBF) | 360000 h |
| Genomsnittlig cykeltid mellan fel (MCBF) | 60000000 |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84433210 |
| Hållbarhet för autokutter | 1.5 million cuts |
| Säkerhet | UL, CSA, TÜV |
| Certifiering | FCC-Class A, CE, EN55022-Class A |
I förpackningen
| Snabbstartsguide | Yes |
Övriga specifikationer
| Typ | POS-skrivare |
| Avbitare | Yes |
| Maximal upplösning | 203 x 203 DPI |
| Ursprungsland | Philippines |
| Väggmonterbar | Yes |
| Kablar ingår | AC |
| Karaktärstäthet | 22.6 cpi |
| Skriva ut tecken | Text, Graphic, Barcode |
| Funktion för att spara papper | Yes |
| Detaljer om inbyggda sensorer | Roll paper cover open sensor, Paper End Sensor, Paper Near End Sensor |
| Kolonnens kapacitet | 48/64 |
| Buffertstorlek | 4 KB |
| Förare ingår | Yes |