Zebra DS2208, Scanner, 1D/2D, Multi-IF, Svart, Kit
HÖJDPUNKTER
- Handhållen streckkodsläsare Svart
- Scannertyp: 1D/2D Sensortyp: LED
- Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, U.P.C. Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code, TLC-39
- 640 x 480 pixlar
- Arbetsavstånd: 36,8 cm
- Lutningsläsvinkel: -65 - 65°
- Kabelansluten Standardinterface: USB, RS-232, RS-485, Keyboard wedge
- Strömkälletyp: DC Litium-jon (Li-Ion) 2400 mAh
Zebra DS2208, Scanner, 1D/2D, Multi-IF, Svart, Kit
DS2208, SR, 1D/2D, 645nm, Roll 0-360°, Skew ± 65°, Pitch ± 65°, IP42, 161,6g, Svart, Kabelansluten, USB/RS-232/RS-485/Keyboard Wedge
1.149,00 kr Ekskl. moms.
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Zebra DS2208, SR, 1D/2D, 645nm, Roll 0-360°, Skew ± 65°, Pitch ± 65°, IP42, 161,6 g, Svart, Kabelansluten, USB/RS-232/RS-485/Keyboard Wedge. Typ: Handhållen streckkodsläsare, Skannertyp: 1D/2D, Sensortyp: LED. Anslutningsteknik: Trådbunden, Standardgränssnitt: USB, RS-232, RS-485, Tangentbordsemulator. Produktfärg: Svart, International Protection (IP)-kod: IP42, Certifiering: EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2…. Strömkälltyp: DC, Batteritid: 100 h, AC-adapter utspänning: 5 V. Vikt: 161,6 g, Bredd: 66 mm, Djup: 99 mm
Prisvärdhet och enkelhet levererat
2D-streckkoder har tagit sig till din försäljningsplats och förekommer på allt från de varor dina kunder köper till tryckta och elektroniska kuponger och lojalitetskort. Er 1D-skanner kan inte läsa de nya 2D-koderna, vilket leder till undantag som saktar ner kassaprocessen och frustrerar kunder vid den viktiga sista personliga kontaktpunkten i er butik. Men med DS2200-serien kan du skanna allt. Du får en prisvärd 1D/2D imager som inte kompromissar med prestanda eller funktioner för priset. Dina anställda får klassens bästa skanning varje gång, med enkelhet att peka och skanna. Du får en imager som inte kunde vara enklare att driftsätta och hantera. Och du kan välja den modell som bäst passar dina POS-behov – den trådbundna DS2208 eller den trådlösa DS2278. DS2200-serien – prisvärdheten din budget kräver, med den driftsättning, användarvänlighet och hanteringsenkelhet ditt företag behöver.
Enkel att driftsätta
Förkonfigurerad och redo att användas direkt ur förpackningen
Eftersom standardinställningarna är optimerade för de flesta skanningsapplikationer kan du använda DS2200-seriens imager så fort du tar den ur förpackningen – ingen konfiguration krävs.
Kablar med automatisk värdavkänning
Anslut bara DS2200-serien till din försäljningsplats (POS) så identifierar kablarna med automatisk värdavkänning automatiskt interface och ansluter imagern, vilket förenklar och minskar installationstiden.
Enkel integration med en surfplattabaserad POS
DS2200-serien erbjuder alla funktioner du behöver för att lägga till högkvalitativ skanning till din surfplattabaserade POS. Micro USB-kabeln ger ett billigt laddningsalternativ till en Cradle. Och med våra förenklade apputvecklingsverktyg kan du enkelt konfigurera och uppdatera DS2200-serien direkt från surfplattan.
Driftsätt var som helst i världen
Med över 90 internationella tangentbord är DS2200-serien enkel att driftsätta över hela världen.
Anpassa enkelt inställningar med 123Scan
Detta kompletterande programvaruverktyg är så intuitivt att även en förstagångsanvändare enkelt kan ställa in en DS2200-seriens imager. Det guidebaserade interfacet gör det enkelt att bädda in alla inställningar i en enda programmeringsstreckkod, vilket gör att du kan konfigurera dina enheter med en enda skanning.
Bakåtkompatibel med Zebra LS2208-seriens kablar
Om du använder Zebras 1D LS2208-skannrar idag kan du använda samma universella kablar med DS2200-serien, vilket gör att du kan utnyttja din befintliga tillbehörsinvestering för att minimera kostnaden för att uppgradera till en 1D/2D imager.
Enkel att använda
Omedelbar avkodning med PRZM intelligent bildbehandling
Endast från Zebra levererar PRZM:s programvaruavkodningsalgoritmer för DS2200-serien överlägsen prestanda på streckkoder av dålig kvalitet. Resultatet är skanning varje gång, vilket hjälper dina anställda att förbättra produktiviteten vid kassan.
Oöverträffad skanningsräckvidd
Anställda kan skanna streckkoder över ett brett område (1,23 cm till 36,8 cm), vilket förbättrar kassans hastighet och minskar utbildningstiden.
Enkelhet att peka och skanna
Med omnidirektionell skanning behöver användare aldrig rikta in imagern och streckkoden – till skillnad från 1D-skannrar.
Patentsökt teknik för den mest intuitiva siktningen
Siktlinjen liknar de 1D-skannrar du har idag, vilket ger dina medarbetare en bekant upplevelse. Dessutom vägleder siktlinjen användare att skanna på det ideala avståndet från streckkoden – särskilt användbart vid skanning av breda streckkoder.
Enklaste parkopplingen på planeten
Med vår branschledande Scan-to-Connect-teknik kan dina anställda parkoppla den trådlösa DS2278 med vilken Bluetooth™-aktiverad PC, surfplatta eller smartphone som helst i ett enda steg.
Snabb, enkel och flexibel laddning
Anslut imagern direkt till värden eller ett standardvägguttag via Micro USB-kabeln för att ladda DS2278 på bara en timme utan Cradle. Presentation Cradle, som ger handsfree-skanning, laddar DS2278 på bara fyra timmar. Presentation Cradle laddar batteriet under användning, så du kan hålla skannern i drift under laddning. Och eftersom Presentation Cradle inte kräver en separat strömförsörjning finns det färre tillbehör att köpa och hantera.
Unik direktavkodningsindikator förbättrar produktiviteten
Belysningen på streckkoden blinkar för att indikera en lyckad avkodning, så anställda vet omedelbart om streckkoden fångades korrekt – oavsett hur bullrig miljön kan vara.
Växling i farten mellan handhållen och handsfree-skanning
Oavsett om dina anställda använder den trådbundna DS2208 eller den trådlösa DS2278, kan de helt enkelt placera imagern i dess presentationsställ för att automatiskt växla till handsfree-läge – ingen ändring av inställningar krävs.
Garanterad batteritid för hela skiftet
Med 14 timmars batteritid är dina trådlösa DS2278 imagers alltid tillgängliga för användning – du behöver inte slösa tid på att ladda under arbetsdagen.
Enkel att hantera
Styr dina skannrar från en smartphone, surfplatta eller PC
Du kan enkelt styra inställningarna för signal, LED och symbologi; visa skannad streckkodsdata; komma åt modell- och serienummerinformation och mer från Windows®, Android™ och iOS® värdar.
Eliminera Bluetooth-störningar med Zebras egenutvecklade Wi-Fi™-vänliga läge
Se till att dina trådlösa DS2278 Bluetooth imagers endast fungerar på kanaler som inte delas med ditt WLAN, vilket skyddar WLAN-tjänstnivåerna för dina anställda och dina kunder.
Ett batteri designat för att hålla
Det långvariga 2400 mAh litiumjonbatteriet i den trådlösa DS2278 kommer sannolikt aldrig att behöva bytas ut, vilket minskar den totala ägandekostnaden och förenklar den dagliga hanteringen genom att eliminera behovet av att köpa och hantera en batteripool.
Kostnadsfria verktyg för att möta avancerade hanterings- och applikationsutvecklingsbehov
Om du har imagers på olika platser kan du fjärrhantera dem alla med vår Scanner Management Service (SMS)-applikation. Behöver du en anpassad skanningsapplikation? Våra Scanner Software Development Kits (SDKs) tillhandahåller allt du behöver, inklusive dokumentation, drivrutiner, testverktyg och exempelkällkod för Windows, Android, iOS och Linux.
5 år
Scan & Kamera
| Skannertyp | 1D/2D |
| Skannmotor | 1D, 2D |
| Optisk sensorupplösning (B x H) | 640 x 480 pixels |
| Pitch-läsvinkel | -65 - 65° |
| Yaw-läsvinkel | -65 - 65° |
| 2D (matris staplade) streckkoder stöds | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Stöd för linjära (1D) streckkoder | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, U.P.C. |
| Arbetsavstånd | 36.8 cm |
Utskrift
| Lutningsläsvinkel | -65 - 65° |
| Kablar inkluderade | Micro-USB |
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Wired |
| Standardgränssnitt | USB, RS-232, RS-485, Keyboard wedge |
| Anslutning | Kabelansluten |
Batteri & Ström
| Strömkälletyp | DC |
| Strömförbrukning | 250 mA |
| Batteriteknik | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 2400 mAh |
| Batteriets livslängd | 100 h |
| Laddningsbas | No |
| AC-adapterns utgångsspänning | 5 V |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Svart |
| Vikt | 161.6 g |
| Bredd | 66 mm |
| Djup | 99 mm |
| Höjd | 165 mm |
| Våglängd | 645 nm |
Driftsförhållanden
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Lagringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfuktighet vid drift (H-H) | 5 - 95% |
| International Protection (IP)-kod | IP42 |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84716070 |
| Certifiering | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-1-07<br />IEC 62471<br />EN 55022 (Class B); EN 55032 (Class B)<br />EN 55024<br />EN 61000-3- |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Övriga specifikationer
| Typ | Handheld bar code reader |
| Sensortyp | LED |
| LED-indikatorer | Yes |
| Tolerans för rörelse (cm/s) | 13 |