Epson ColorWorks CW-C6000Ae, Skæreenhed, USB/ethernet
HØJDEPUNKTER
- Mediefleksibilitet: Udvidet medieunderstøttelse. Labelbredder fra 50 mm til 112 mm
- Kompakt: Enkelt, diskret design med betjening via frontpanel
- Model med indbygget peeler (CW-C6000Pe): Til print-and-apply af varer på produktionslinjen
- Model med automatisk skærer (CW-C6000Ae): Til kemi, fødevarer & drikkevarer, gartneri og logistik
- Mat sort blækversion: Fås til både CW-C6000Ae- og CW-C6000Pe-modeller
- Beskrivelse
- Yderligere information
- Dokumenter
Beskrivelse
Epson ColorWorks C6000Ae (BK). Printteknologi: Inkjet, Maks. opløsning: 1200 x 1200 DPI, Udskrivningshastighed: 119 mm/sek., Farve. Forbindelsesteknologi: Kablet, Ethernet LAN, USB-port. Produktfarve: Sort
Industriel farve-labelprinter
Disse digitale firefarve-labelprintere til on-demand åbner nye muligheder for virksomheder med mange SKU’er at håndtere og begrænset tid. C6000-serien opfylder behovene hos kunder med små til mellemstore batchstørrelser på tværs af mange brancher (fødevarer, kemi, drikkevarer, produktion m.m.). Serien omfatter modeller med peeler (Pe) og auto-cutter (Ae).
Mediefleksibilitet
C6000-serien har en lang række funktioner, der er designet til at levere praktiske og kreative løsninger. Den understøtter mediebredder fra 25 mm for C6000Ae og fra 50 mm for C6000Pe op til 112 mm og har udvidet mediesupport, som også omfatter tekstureret papir. ColorWorks-serien af labelprintere kan printe alt fra små labels til e-væskeflasker til store, holdbare labels, der egner sig til kemitromler. Den matte sorte blækversion (til både Pe- og Ae-modeller) giver brugerne større fleksibilitet i printfinish på tekstureret eller almindeligt papir.
Nem at bruge
Serien er designet til at være ekstremt brugervenlig. Alle betjeninger kan udføres fra forsiden, hvilket sparer betjeningsplads. Udskiftning af rullen er mulig fra fronten, højre og venstre side. Vi har også designet en række tekniske værktøjer til at hjælpe med printeradministration, konfiguration og vedligeholdelse, herunder: web-interface og printerflådestyring, fjernkonfiguration, vedligeholdelse og overvågning.
Printkvalitet
Disse Labelprintere tilbyder som standard printoutput i høj kvalitet, høj opløsning og fire farver; sammen med farvematchningsfunktionalitet (ICC-profil og spotfarvematchningsværktøj) til imponerende, effektfulde on-demand farveLabels.
Nem integration
Alle modeller i serien er integrationsvenlige. SAP direkte understøttelse, ESC Label, Linux og Mac drivere. ZPLII-kompatibel
12 måneders service på stedet
| Printteknologi | Inkjet |
| Udskrivningshastighed | 119 mm/sec |
| Print bredde | 108mm |
| Maksimal udskrivningsbredde | 10.8 cm |
| Printtype | Farve |
| Autocutter | Yes |
| Sprog til sidebeskrivelse | ESC/Labe |
| Minimum printlængde | 11.2 cm |
| Farver til udskrivning | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Drivere inkluderet | Yes |
| Udskrivningsmetode | Epson PrecisionCore |
| Medfølgende patron(er) | Yes |
Medie & Labels
| Maksimal rullediameter | 20.3 cm |
| Understøttede medietyper | Continuous label, Continuous media, Die-cut label, Black mark paper, Black mark label |
Tilslutning & Porte
| Forbindelsesteknologi | Kablet |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB-port | Yes |
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
Batteri & Strøm
| AC-indgangsspænding | 100-240 V |
| AC-indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| AC-adapter medfølger | Yes |
| Ekstern strømadapter | No |
Mål, Vægt & Design
| Produktfarve | Black |
| Bredde | 340 mm |
| Dybde | 565 mm |
| Højde | 326 mm |
| Vægt | 23 kg |
| Farve | Ja |
| Antal pr. pakke | 1 pc(s) |
| Pakkebredde | 520 mm |
| Pakkens dybde | 705 mm |
| Pakkehøjde | 495 mm |
| Pakkevægt | 27.6 kg |
| Produkter pr. palle (UK) | 8 pc(s) |
| Produkter pr. palle | 8 pc(s) |
| Pallevægt (UK) | 0 g |
| Pallens bruttovægt | 0 g |
Øvrige specifikationer
| Maksimal opløsning | 1200 x 1200 DPI |
| Kode i det harmoniserede system (HS) | 84433210 |
| Oprindelsesland | China |
| Manuel | Yes |