Epson colorworks CW-C6000Ae, Skärare, USB/ethernet
HÖJDPUNKTER
- Mediaflexibilitet: Utökat mediastöd. Etikettbredder från 50 mm till 112 mm
- Kompakt: Enkel, diskret design med hantering via frontpanelen
- Modell med inbyggd peeler (CW-C6000Pe): För print-and-apply-varor i produktionslinjer
- Modell med automatisk sax (CW-C6000Ae): För kemi, livsmedel och dryck, trädgårdsodling och logistik
- Version med mattsvart bläck: Tillgänglig för både CW-C6000Ae- och CW-C6000Pe-modellerna
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Epson ColorWorks C6000Ae (BK). Utskriftsteknik: Inkjet, Maximal upplösning: 1200 x 1200 DPI, Utskriftshastighet: 119 mm/sek, Färg. Anslutningsteknik: Trådbunden, Ethernet LAN, USB-port. Produktfärg: Svart
Industriell färgetikettskrivare
Dessa digitala fyrfärgs etikettskrivare för on-demand-utskrifter öppnar nya möjligheter för företag med många artiklar att hantera och lite tid. C6000-serien uppfyller behoven hos kunder med små till medelstora serier inom många sektorer (livsmedel, kemi, tillverkning etc.). Serien inkluderar modeller med peeler (Pe) och auto-cutter (Ae).
Mediaflexibilitet
C6000-serien drar nytta av en mängd funktioner som är utformade för att ge praktiska och kreativa lösningar. Den stöder mediebredder från 25 mm för C6000Ae och från 50 mm för C6000Pe upp till 112 mm, och har utökat mediestöd som även inkluderar strukturerat papper. ColorWorks-serien av etikettskrivare kan skriva ut allt från små etiketter för e-vätska till stora hållbara etiketter lämpliga för kemikaliefat. Versionen med mattsvart bläck (för både Pe- och Ae-modeller) ger användarna ökad flexibilitet för utskriftsfinish på strukturerat eller vanligt papper.
Enkel att använda
Serien har utformats för att vara extremt användarvänlig. Alla åtgärder kan utföras från framsidan, vilket sparar utrymme. Rullbyte är möjligt från framsidan, höger och vänster. Vi har också utformat ett antal tekniska verktyg för att hjälpa till med skrivarhantering, konfiguration och underhåll, inklusive: webbinterface och skrivarflotthantering, fjärrkonfiguration, underhåll och övervakning.
Utskriftskvalitet
Dessa etikettskrivare erbjuder högkvalitativ fyrfärgsutskrift med hög upplösning som standard; tillsammans med färgmatchningsfunktionalitet (ICC-profil och verktyg för punktfärgmatchning) för imponerande, effektfulla färgade etiketter på begäran.
Enkel integration
Alla modeller i serien är integrationsvänliga. SAP direktstöd, ESC Label, Linux- och Mac-drivrutiner. ZPLII-kompatibel
12 månaders service på plats
Utskrift
| Utskriftsteknik | Bläckstråle |
| Utskriftshastighet | 119 mm/sec |
| Utskriftsbredd | 108mm |
| Maximal utskriftsbredd | 10.8 cm |
| Utskriftstyp | Färg |
| Sidbeskrivningsspråk | ESC/Labe |
| Minsta utskriftslängd | 11.2 cm |
| AC-adapter inkluderad | Yes |
| Utskriftsmetod | Epson PrecisionCore |
| Kassett(er) inkluderade | Yes |
Media & Etiketter
| Maximal rulldiameter | 20.3 cm |
| Medietyper som stöds | Continuous label, Continuous media, Die-cut label, Black mark paper, Black mark label |
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB-port | Yes |
| Antal USB 2.0-portar | 2 |
Batteri & Ström
| AC-inspänning | 100-240 V |
| Extern nätadapter | No |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Black |
| Bredd | 340 mm |
| Djup | 565 mm |
| Höjd | 326 mm |
| Vikt | 23 kg |
| Färg | Ja |
| Antal per förpackning | 1 pc(s) |
| Förpackningsbredd | 520 mm |
| Förpackningsdjup | 705 mm |
| Förpackningshöjd | 495 mm |
| Förpackningsvikt | 27.6 kg |
| Tryckfärger | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Produkter per pall (UK) | 8 pc(s) |
| Produkter per pall | 8 pc(s) |
| Pallvikt (UK) | 0 g |
| Pallens bruttovikt | 0 g |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84433210 |
I förpackningen
| Manual | Yes |
Övriga specifikationer
| Maximal upplösning | 1200 x 1200 DPI |
| AC-infrekvens | 50 - 60 Hz |
| Automatisk kapare | Yes |
| Ursprungsland | China |
| Förare ingår | Yes |