TSC MB241T, 8 punkter/mm (203 dpi), RTC, display, USB, USB Host, RS232, Ethernet, kit (USB)
HØJDEPUNKTER
- Direkte termisk/termotransfer
- 203 x 203 DPI
- Maks. udskriftsbredde: 10,7 cm Udskriftshastighed: 304,8 mm/sek
- Indbyggede stregkoder: 1D, 2D, AZTECCODE, China post, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code128UCC, Datamatrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MSI, MaxiCode, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E
- Forbindelsesteknologi: Kablet & trådløs
- USB-port Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth
- Display: LCD 10,2 cm (4")
- 9,1 kg
- Beskrivelse
- Yderligere information
- Dokumenter
Beskrivelse
TSC MB241T. Udskrivningsteknologi: Direkte termisk / Termisk overførsel, Maksimal opløsning: 203 x 203 DPI, Udskrivningshastighed: 304,8 mm/sek. Tilslutningsmuligheder: Kablet & trådløs, Ethernet LAN, Wi-Fi, Bluetooth, USB-port. Product colour: Black
MB-seriens industrielle etiketprintere er en stærk value-løsning til 4″ termoudskrivning. MB-seriens helt metalliske printmekanisme sikrer holdbarhed ved print i store mængder. MB-serien håndterer specialmedier som hårdere og tykkere hangtags og kan fås med et bredt udvalg af ekstraudstyr til mange forskellige anvendelser. Tilbehøret omfatter linerless-, peel-off- og RFID-opgraderingskits, en intern opruller og en skærer – alt sammen designet til at øge funktionaliteten og imødekomme skiftende forretningsbehov. De er ideelle, hvor pladsen er begrænset, og udmærker sig med høj printkvalitet og alsidighed, hvilket gør dem til et oplagt valg til mange udskriftsbehov. Bemærk, at MB241 Series Linerless har modtaget den prestigefyldte Red Dot Award: Product Design 2025 som anerkendelse af dens fremsynede moderne design, herunder bæredygtighedsdrevne funktioner.
Printerfunktionerne er designet med automatisk skiftende emulering for problemfri implementering. TSC Standalone Creator genererer en LCD-brugerflade på printeren for hurtig adgang til skabeloner, mens TSCPRTGo fungerer som en udvidet skærm til mobil udskrivning. SOTI Connect, TSC Console og den indbyggede interne webside muliggør fjernadministration af printerflåden.
Den nyligt introducerede MB241-serie har en to-delt medielåge, som reducerer pladsbehovet ved betjening med 24 %. MB241-serien har 100 % genanvendelig emballage og printerkabinet samt over 90 % genanvendelige komponenter, hvilket mindsker deres miljøpåvirkning.
Scan & Kamera
| Indbyggede stregkoder | 1D, 2D, AZTECCODE, China post, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code128UCC, Datamatrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MSI, MaxiCode, PDF417, |
| Indbygget RFID-modul | Ja |
| Printteknologi | Direkte termisk / Termotransfer |
| Printhastighed | 304.8 mm/sec |
| Maksimal printbredde | 10.7 cm |
| Ribbonglængde | 450 m |
| Ribbonbredde | 11 cm |
| Maks. printhøjde | 2.54 cm |
| Antal printbare punkter | 8 punkter |
Medie & Labels
| Maks. medielængde | 12 cm |
Skærm
| Display | LCD |
| Skærmdiagonal | 10.2 cm (4") |
| Indbygget display | Ja |
Tilslutning & Porte
| Forbindelsesteknologi | Kablet & Trådløs |
| Ethernet LAN | Ja |
| USB-port | Ja |
| RS-232-porte | 1 |
Trådløs & Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Ja |
| Medfølgende kabler | AC, USB |
Processor & Hukommelse
| Intern hukommelse | 256 MB |
| Flashhukommelse | 256 MB |
| Indbygget processor | Ja |
Batteri & Strøm
| AC-indgangsspænding | 100-240 V |
| AC-indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| AC-adapter udgangsspænding | 24 V |
Mål, Vægt & Design
| Produktfarve | Sort |
| Bredde | 248 mm |
| Dybde | 436 mm |
| Højde | 274 mm |
| Vægt | 9.1 kg |
| Farve | Nej |
Driftsforhold
| Relativ luftfugtighed under drift (H-H) | 25 - 85% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | -40 - 60% |
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | 10 - 90 °C |
Certificeringer
| Overensstemmelsescertifikater | BIS, BSMI, CB, CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), KC, Norma Oficial Mexicana (NOM), RCM, TÜV mark, UKCA, VCCI, cTUVus |
Øvrige specifikationer
| Maksimal opløsning | 203 x 203 DPI |
| Sidebeskrivelsessprog | DPL, EPL, TSPL, TSPL-EZ, ZPL, ZPL II |
| Kontroltype | Touch |
| Registrering af båndslut | Ja |
| Registrering af åbent dæksel | Ja |
| Garantiperiode | 2 år |