TSC MB241T, 8 dots/mm (203 dpi), RTC, display, USB, USB Host, RS232, Ethernet, kit (USB)
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer
- 203 x 203 DPI
- Maximum printing width: 10.7 cm Print speed: 304.8 mm/sec
- Built-in barcodes: 1D, 2D, AZTECCODE, China post, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code128UCC, Datamatrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MSI, MaxiCode, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, TLC39, UPC-A, UPC-E
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth
- Display: LCD 10.2 cm (4")
- 9.1 kg
- Description
- Additional information
- Documents
Description
TSC MB241T. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 304.8 mm/sec. Connectivity technology: Wired & Wireless, Ethernet LAN, Wi-Fi, Bluetooth, USB port. Product colour: Black
The MB Series industrial label printers are value leaders for 4-inch-wide thermal printing. The all-metal print mechanism of MB Series guarantees durability in high-volume printing. The MB Series handles special media types like harder and thicker hangtags and is available with a wide range of optional accessories to support diverse applications. These accessories include linerless, peel-off and RFID upgrade kits, an internal rewinder, and a cutter, all designed to enhance functionality and meet dynamic business demands. They are ideal for limited space and excel in print quality and versatility, making them an outstanding choice for various printing needs. Notably, the MB241 Series Linerless has received the prestigious Red Dot Award: Product Design 2025 in recognition of its forward-thinking approach to modern design, including its sustainability-driven features.
The printer capabilities are designed with auto-switching emulation for hassle-free deployment. TSC Standalone Creator generates a printer LCD UI for quick template access, while TSCPRTGo acts as an extended display for mobile printing. SOTI Connect, TSC Console, and the Internal Embedded Webpage enable remote fleet management.
The newly introduced MB241 Series boasts the bifold media door, cutting operational space requirements by 24%. The MB241 Series boasts 100% recyclable packaging and printer casing, with over 90% recyclable components, minimizing their environmental impact.
Scan & Camera
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, China post, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Code-128 Codabar Library, Code128UCC, Datamatrix, EAN128, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, Interleaved 2/5, MSI, MaxiCode, PDF417, |
| Built-in RFID module | Yes |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 304.8 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.7 cm |
| Ribbon length | 450 m |
| Page description languages | DPL, EPL, TSPL, TSPL-EZ, ZPL, ZPL II |
| Ribbon width | 11 cm |
| Maximum print height | 2.54 cm |
| Printable dot numbers | 8 dot |
Media & Labels
| Maximum media length | 12 cm |
| Tape end detection | Yes |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.2 cm (4") |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
| Cables included | AC, USB |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
Processor & Memory
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 256 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Built-in processor | Yes |
Battery & Power
| AC adapter output voltage | 24 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 248 mm |
| Depth | 436 mm |
| Height | 274 mm |
| Weight | 9.1 kg |
| Colour | No |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 25 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | -40 - 60% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 90 °C |
Certifications
| Compliance certificates | BIS, BSMI, CB, CCC, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), KC, Norma Oficial Mexicana (NOM), RCM, TÜV mark, UKCA, VCCI, cTUVus |
Other specifications
| Control type | Touch |
| Open cover detection | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |