Bixolon SRP-275III, Dot Matrix Printer, 9 pin
HIGHLIGHTS
- Fast printing speed up to 5.1 lps (at 40 columns) 8.5% faster than competitive models
- High reliability mechanism (18 million lines)
- Two-colour printing, producing high quality fonts and graphics
- Anti-jam technology
- Internal kitchen buzzer & built - in SMPS
- Simply drop-in paper loading
- Stand-alone and wall-mount options
- Description
- Additional information
Description
Bixolon SRP-275III. Print technology: Dot matrix, Type: POS printer, Maximum resolution: 80 x 144 DPI. Maximum roll diameter: 8.3 cm, Maximum printing width: 6.35 cm. Connectivity technology: Wired. Flash memory: 2 MB, Autocutter durability: 1.5 million cuts. Product colour: Black
A high quality and reliable Dot-Matrix Receipt printer, the SRP-275III featuring an ergonomic easy clean design and paper loading making it the ideal solution for any Hospitality Kitchen, Front of House or Retail printing situation. Producing high quality two colour printing even in the harshest of environments at speeds up to 5.1lps (at 40 columns). Equipped with Intelligent Logic Seeking and Bi-Directional Print Technology, this fast and quiet printer has the ability to print multiple copies of the same data with a reliability of up to 18 million lines. Featuring an optional Tear-Bar or Auto Cutter, the SRP-275III boasts three interface options including USB V2.0 FS + Serial + Ethernet*, USB V2.0 FS + Parallel or USB V2.0 FS + Serial (*DHCP enabled).
| Print technology | Dot matrix |
| Cutter | Yes |
| Maximum printing width | 6.35 cm |
| Autocutter durability | 1.5 million cuts |
| Print speed | 5.1 lps |
Media & Labels
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
Display
| Maximum resolution | 80 x 144 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Parallel connector | Yes |
| Parallel ports quantity | 1 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
Processor & Memory
| Flash memory | 2 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 160 mm |
| Depth | 239 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 2.4 kg |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Certifications
| Mac compatibility | Yes |
Other specifications
| Type | POS printer |