Bixolon XD5-40d, 8 dots/mm (203 dpi), EPL, ZPLII, USB, USB Host, black
HIGHLIGHTS
- Direct thermal
- 203 x 203 DPI
- Print speed: 178 mm/sec
- Built-in barcodes: 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Codablock, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 Databar (RSS-14), IMB, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, LOGMARS, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, POSTNET, Plessey, QR Code, Standard 2/5, TLC39, UPC-A, UPC-C
- Connectivity technology: Wired
- USB port
- 1.89 kg
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Bixolon XD5-40DK/BEG. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 178 mm/sec. Connectivity technology: Wired, USB port. Product colour: Black
4-inch Direct Thermal Desktop Label Printer
The compact, 4-inch Direct Thermal XD5-40d provides a performance feature set supporting multiple media types and range of wired and wireless interfaces. Fast processing and print speeds up to 7ips, the printer has optional high resolution and LCD display choices. 300dpi for finer output and LCD display for easier setup and use, or to receive instructional and alert information that provides links to model specific support pages.
Reliable and Solid Performance
– Supporting Direct Thermal(XD5-40d) and Thermal Transfer(XD5-40t) label printing
– Fast processing and print speeds of up to 7 ips (XD5-40d), 6 ips (XD5-40t)
– Optional 300 dpi high-resolution choice for fine print quality
– Dual-band WLAN (5 GHz and 2.4 GHz) and Bluetooth V5.0 (MFi certified)
– Extended memory space up to 256MB SDRAM, 512MB Flash
Next Level Usability
– Supports UHF RFID print and encode capability plus minimum encoding inlay pitch of 0.6 inch (16 mm) inlay
– An adjustable media guide and a holder
– Compact clamshell design with intuitive menu buttons and optional LCD Display
– Suitable for both 1/2-inch and 1-inch core ribbon (74 m and 300 m)
– Field-installable Peeler and Auto Cutter
Secure and Efficient Management
– Twin funtion™ supported: Copy printer setting and data by USB
– Compatible with label design software;
– BIXOLON’s Label Artist™ and Seagull’s BarTender®
– XPM™ & XCM™ – Web-based printer management software and connection app
– A suite of SDKs for major operating systems
– Building standalone label printing solution using XI, BIXOLON’s BASIC programming Interpreter
Scan & Camera
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Codablock, Code 11, Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 49, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 Databar (RSS-14), IMB, Industrial 2/5, Interleaved 2/5, LOGMARS, MSI, |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 178 mm/sec |
| Autocutter | Yes |
| Character sets | 5 BPL-E, 16 BPL-Z, SLCS, Unicode |
| Ribbon length | 300 m |
| Ribbon width | 11 cm |
| Emulations | SLCS, BPL-Z (ZPLII), BPL-E (EPL) |
Media & Labels
| Maximum label width | 11.8 cm |
| Media thickness | 0.06 - 0.2 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameters supported | 12.7 mm (0.5"), 25.4 mm (1"), 38.1 mm (1.5") |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Built-in display | No |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | No |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Cables included | USB |
| Linux operating systems supported | Yes |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
Processor & Memory
| Internal memory | 64 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 194 mm |
| Depth | 248 mm |
| Height | 169 mm |
| Weight | 1.89 kg |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
Certifications
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
Other specifications
| Control type | Buttons |