Bluebird Tablet 10.95″, Android 14, 4G, BT5.0, 6GB RAM,
HIGHLIGHTS
- Slate Mobile tablet Grey, Black
- 27.8 cm (10.9") 2000 x 1200 pixels
- 128 GB UFS Card reader integrated
- Single camera 13 MP Front camera 8 MP
- 4G Wi-Fi 5 (802.11ac) Bluetooth 5.0 Near Field Communication (NFC)
- Lithium Polymer (LiPo) 30.4 Wh 8000 mAh
- Android 14
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Bluebird T10. Display diagonal: 27.8 cm (10.9″), Display resolution: 2000 x 1200 pixels. Internal storage capacity: 128 GB. Internal memory: 6 GB. Rear camera resolution (numeric): 13 MP, Rear camera type: Single camera, Front camera resolution (numeric): 8 MP, Front camera. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 5 (802.11ac). Card reader integrated. Weight: 473 g. Operating system installed: Android 14. Product colour: Grey, Black
High CPU Performance
T10 is equipped with Qualcomm Octa-Core Up to 2.8GHz. It offers 64% higher performance than its competitors, enabling data to be processed quickly.
Global 1 SKU for Management
T10 has Global 1 SKU which integrated worldwide band and carrier certification. As a result, users can maximize inventory management efficiency by using T10 – they don’t have to struggle with device management.
Long OS Support & Life Cycle
With Android 14 which is upgradeable to Android 18, T10 makes your work faster and save your working hours by facilitating the use of latest applications. Also, T10 support 3+3 Life Cycle – it provides long product supply and maintenance periods.
High Resolution Camera
Due to 62.5% higher rear camera specifications (13MP/8MP) compared to competitor device, T10 is able to capture & use clearer image.
Dedicated Accessories
Since there is a 2 in 1 keyboard accessory which is dedicated to T10, it is able to easily operate documentations with it.
Scan & Camera
| Rear camera type | Single camera |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera | Yes |
| Auto focus | Yes |
| Rear camera flash | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 8 MP |
Media & Labels
| Storage media | UFS |
| SIM card type | NanoSIM |
| Maximum memory card size | 2 TB |
| 2G bands (primary SIM) | 850,900,1800,1900 MHz |
Display
| Display diagonal | 27.8 cm (10.9″) |
| Display resolution | 2000 x 1200 pixels |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Touch technology | Multi-touch |
Connectivity & Ports
| Mobile network connection | Yes |
| USB 2.0 Type-C ports quantity | 1 |
| Dual SIM support | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
Wireless & Network
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Mobile network generation | 4G |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| MIMO | Yes |
Audio
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Speaker power | 1 W |
Processor & Memory
| Processor manufacturer | Qualcomm |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Internal memory | 6 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
Software & OS
| Platform | Android |
| Operating system installed | Android 14 |
Battery & Power
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery voltage | 3.8 V |
| Battery included | Yes |
| Battery capacity | 30.4 Wh |
| AC adapter included | Yes |
Dimensions, Weight & Design
| Form factor | Slate |
| Product colour | Grey, Black |
| Width | 162.7 mm |
| Depth | 7.4 mm |
| Height | 257.4 mm |
| Weight | 473 g |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
Certifications
| Device type | Mobile tablet |
Other specifications
| Ambient light sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| Electronic compass | Yes |
| Card reader integrated | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Refurbished | No |