Citizen CL-S700DTII, Label Printer, DT, 203 dpi
HIGHLIGHTS
- Front panel-mounted LCD clearly shows operating status
- Robust metal chassis and heavy-duty metal case for durability
- Quick and simple setup and operation
- Quick set-up and operation
- Extremely large media capacity
- Fast print speed of 175mm/sec
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Citizen CL-S700DTII. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 175 mm/sec. Connectivity technology: Wireless, Wi-Fi. Product colour: Black
The right place to start for industrial printing
Entry level industrial
This high performance, entry level industrial printer incorporates a wide range of features and is capable of producing excellent definition from an advanced design of printhead. Featuring Citizen’s unique Hi-Open™ case and Hi-Lift™ printer mechanism, significantly reducing the overall footprint of the unit, media can be changed in as little as 10 seconds.
| Print technology | Direct thermal |
| Print type | Direct Thermal |
| Print speed | 175 mm/sec |
| Print width | 104mm |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Resolution | 203dpi |
Media & Labels
| Maximum roll diameter | 2.5 cm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Display | LCD |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wireless |
| RS-232 ports | 1 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
Processor & Memory
| Flash memory | 4 MB |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 255 mm |
| Depth | 490 mm |
| Height | 265 mm |
| Weight | 12.5 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Other specifications
| Optional connectivity | Ethernet, Parallel, Serial (RS-232), USB 2.0, Wireless LAN |
Related popular products
ZD4AH22-D0EE00EZ
Zebra DT Printer ZD411, Healthcare_ 203 dpi, USB, USB Host, Ethernet
3.799,00kr. Excl. VAT
ZD6A142-31EFR2EZ
Zebra TT Printer (74/300M) ZD621R, Color Touch LCD, 203 dpi, USB, USB Host
11.399,00kr. Excl. VAT
ZQ52-BUW100E-00
Zebra DT Printer ZQ521, media width 4.45inch/113mm, English/Latin fonts,
7.749,00kr. Excl. VAT
ZQ52-BUW002E-00
Zebra DT Printer ZQ521, media width 4.45inch/113mm, English/Latin fonts,
7.399,00kr. Excl. VAT
ZT42162-T2E0000Z
Zebra TT Printer ZT421, 6in., 203 dpi, Euro and UK Cord, Serial, USB,
25.799,00kr. Excl. VAT
ZT42163-T2E0000Z
Zebra TT Printer ZT421, 6in., 300 dpi, Euro and UK Cord, Serial, USB,
28.999,00kr. Excl. VAT