Datalogic Gryphon GBT4600, BT, 2D, HP, BT (BLE), kit (USB), black
HIGHLIGHTS
- Handheld bar code reader Black
- Scanner type: 1D/2D Sensor type: Laser
- GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode
- Tilt reading angle: 0 - 360°
- Wireless Standard interfaces: Bluetooth
- Power source type: Battery Lithium-Ion (Li-Ion) 3250 mAh
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Datalogic Gryphon GBT4600. Type: Handheld bar code reader, Scanner type: 1D/2D, Sensor type: Laser. Connectivity technology: Wireless, Standard interfaces: Bluetooth, Wireless range: 100 m. Product colour: Black, International Protection (IP) code: IP52. Power source type: Battery, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery capacity: 3250 mAh. Weight: 144 g, Width: 65 mm, Depth: 79 mm
The Gryphon 4600 scanners, designed with sustainability, usability, and advanced technology at their core, are the first in their category to incorporate an eco-design approach, featuring low power consumption, recycled materials, and eco-friendly packaging to help reduce carbon footprint. Performance-wise, it delivers fast and accurate reading of all common 1D and 2D codes, including GS1 Digital Link, Digital Watermarking, and dense high-resolution codes. Dual-sensor optics (HP models) enable reliable scanning from near to far distances,while advanced AI algorithms and a powerful dual-core processor boost speed and motion tolerance for first-pass reads of moving codes. User-friendly and intuitive, it offers a bright green central cross LED aimer for precise targeting, complemented by Datalogic’s recognized Green Spot, 3GL™ (3 Green Lights), and vibration feedback. Dual-color LED illumination (warm white and red) adapts instantly to any scanning requirement. Wireless connectivity includes Bluetooth 5.2 (classic and BLE) and Datalogic’s STAR Cordless System, paired with inductive wireless charging that eliminates contact wear and maintenance, ensuring continuous 24/7 operation.
Scan & Camera
| Scanner type | 1D/2D |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Yaw reading angle | -65 - 65° |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Aztec Code, Data Matrix, GS1 DataBar Expanded Stacked, GS1 DataBar Stacked Omnidirectional, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, QR Code, DotCode |
| Linear (1D) barcodes supported | GS1 DataBar, GS1 DataBar Expanded, PDF417 |
Connectivity & Ports
| Standard interfaces | Bluetooth |
Wireless & Network
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Operating frequency | 2400 MHz |
Battery & Power
| Power source type | Battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 3250 mAh |
| Charging time | 3.5 h |
| Battery voltage | 12 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 144 g |
| Width | 65 mm |
| Depth | 79 mm |
| Height | 180 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| International Protection (IP) code | IP52 |
Certifications
| Compliance certificates | RoHS |
Other specifications
| Type | Handheld bar code reader |
| Sensor type | Laser |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 110000 lx |
| Connectivity technology | Wireless |
| Number of reads per charge | 80000 |