Epson ColorWorks CW-C6000Pe, peeler, disp., USB, Ethernet, black
HIGHLIGHTS
- Media Flexibility: Expanded media support. Label widths from 25mm to 112mm
- Compact: Simple, unobtrusive design with front panel operation
- Built-in peeler model (CW-C6000Pe): For print-and-apply production line goods
- Auto-cutter model (CW-C6000Ae): For chemical, food & beverage, horticulture, and logistics
- Matte black ink version: Available for both CW-C6000Ae and CW-C6000Pe models
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson ColorWorks C6000Pe (BK). Print technology: Inkjet, Maximum resolution: 1200 x 1200 DPI, Print speed: 119 mm/sec, Colour. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN, USB port. Product colour: Black
Industrial colour label printer
These on-demand, digital, four-colour label printers open up new opportunities for businesses with lots of SKUs to manage and not much time. The C6000 Series meets the needs of small to medium batch customers across many sectors (food, chemical, beverage, manufacturing etc.). The series includes peeler-equipped (Pe) and auto-cutter (Ae) models.
Media Flexibility
The C6000 series benefits from a wealth features that are designed to provide practical and creative solutions. It supports media widths, from 25mm for the C6000Ae and from 50mm for the C6000Pe to 112mm and boasts expanded media support which even includes textured paper. The ColorWorks range of label printers can print anything from tiny labels for vaping liquid bottles, to large durable labels suitable for chemical drums. The matte black ink version (for both Pe and Ae models) provides users with increased print finish flexibility on textured or plain paper.
Easy to use
The series has been designed to be extremely user friendly. All operations can be carried out from the front, saving operation space. The roll replacement is possible from the front, right and left. We’ve also designed a number of technical tools to help with printer management, configuration and maintenance, including: web interface and printer fleet management, remote configuration, maintenance and monitoring.
Print quality
These label printers offer high-quality, high-resolution, four-colour print output as standard; along with colour matching functionality (ICC profile and spot colour matching tool) for impressive, impactful, on-demand colour labels.
Easy integration
All models in the range are integration-friendly. SAP direct support, ESC Label, Linux and Mac drivers. ZPLII compatible
12 months On-site service
| Print technology | Inkjet |
| Print speed | 119 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Minimum print length | 11.2 cm |
| Printing colours | Black, Cyan, Magenta, Yellow |
| Printing method | Epson PrecisionCore |
| Cartridge(s) included | Yes |
Media & Labels
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Media types supported | Continuous label, Die-cut label, Black mark label |
Display
| Maximum resolution | 1200 x 1200 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
Processor & Memory
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Software & OS
| Drivers included | Yes |
Battery & Power
| AC adapter included | Yes |
| External power adapter | No |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 340 mm |
| Depth | 565 mm |
| Height | 326 mm |
| Weight | 23 kg |
| Colour | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 515 mm |
| Package depth | 710 mm |
| Package height | 500 mm |
| Package weight | 28.2 kg |
| Products per pallet (UK) | 8 pc(s) |
| Products per pallet | 8 pc(s) |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet gross weight | 0 g |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
In the box
| Manual | Yes |
Other specifications
| Country of origin | China |