Epson label roll, normal paper, 102x152mm
HIGHLIGHTS
- Matte
- White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Labels per pack: 800 pc(s)
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson Premium Matte Label – Die-cut Roll: 102mm x 152mm, 800 labels. Product colour: White, Label type: Matte, Print technology: Inkjet. Label width: 10.2 cm, Label height: 15.2 cm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 225 mm, Package depth: 210 mm. Labels per pack: 800 pc(s). Products per pallet: 84 pc(s), Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Labels per pack | 800 pc(s) |
| Label type | Matte |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 15.2 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | Epson TM-C3400BK<br />Epson TM-C3400-LT<br />Epson ColorWorks C7500G<br />Epson ColorWorks C7500<br />ColorWorks CW-C6500 <br />ColorWorks CW-C6000Pe<br />ColorWorks CW-C6000Ae<br />ColorWorks CW-C600 |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 118 mm |
| Package weight | 2.19 kg |
| Products per pallet | 84 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 112.5 cm |
| Products per pallet layer | 28 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 40 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 120 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 112.5 cm |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Other specifications
| Minimum order quantity | 4 pc(s) |
| Country of origin | Poland |