Epson TM-L100, 8 dots/mm (203 dpi), cutter, linerless, USB, Lightning, BT, Ethernet, black

HIGHLIGHTS
- Support for liner-free media: Improve productivity and reduce environmental impacts
- Embedded ePOS capacities: Easily integrate with the current POS system
- Silicon laminate surface: Improved cleanability + anti-sticking surface
- Sync and charge functionality: Provides power and data over a single cable
- Reliable hardware: Backed by Epson's proven service and support
Epson TM-L100, 8 dots/mm (203 dpi), cutter, linerless, USB, Lightning, BT, Ethernet, black
Epson TM-L100 (121): USB + Ethernet + Lightning + BT, Black, PS, EU, Liner-Free
3.999,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson TM-L100 (121): USB + Ethernet + Lightning + BT, Black, PS, EU, Liner-Free. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 203 x 203 DPI. Connectivity technology: Wired & Wireless, Ethernet LAN, Bluetooth, USB port. Product colour: Black, Grey
Smart liner-free label printer
This thermal label printer has been developed for a range of retail and hospitality businesses, including fast-food retail chains, restaurants, food delivery services, ghost kitchens, supermarkets, convenient stores and catering. The TM-L100 supports a range of media, including thick and highly-adhesive media, to help create a range of permanent and semi-permanent labels. It can also be easily integrated as part of an overall POS solution.
Specifically designed for takeaway and delivery
The TM-L100 has been specifically designed for creating both permanent and semi-permanent takeaway and delivery labels. The printer supports a range of media, including thick and highly-adhesive media
No more peeling
The TM-L100 produces clear, legible and highly-adhesive labels, without the need to peel off the backing paper.
Messy, handwritten labels are a thing of the past
Avoid costly mistakes associated with handwriting labels.
Reduce your environmental impacts
Print labels without the plastic backing paper to reduce label waste.
Flexible connectivity options
With Bluetooth, Serial and Ethernet connectivity, you can connect to the printer however you need to. Sync and charge functionality means power and data is sent over a single cable.
No need to change your system
The TM-L100 can be easily integrated into existing POS systems, thanks to embedded ePOS capacities.
Looks great on your point-of-sale
The stylish design of the TM-L100 means it fits seamlessly into any environment. Compact with a small footprint, it doesn’t take up valuable counter space. A new silicon laminate surface makes the product easy to clean and prevents labels from sticking to it.
Keep downtime to a minimum
Experience high-quality, reliable hardware backed by Epson’s history and heritage in the global printer marketplace.
12 months Carry in
| Print technology | Direct thermal |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| RS-232 ports | 1 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Grey |
| Width | 142 mm |
| Depth | 132 mm |
| Height | 202 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Colour | No |
| Package type | Box |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |