- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson TM-U295 (272): Serial, w/o PS, ECW. Character density: 16.2 cpi. Printing media thickness: 0.09/0.35 µm. Connectivity technology: Wired. Mean time between failures (MTBF): 180000 h, Country of origin: Japan, Maximum number of copies: 2 copies. Width: 180 mm, Depth: 191 mm, Height: 102 mm
Authorisation slip printer
SLIP IMPACT PACKAGED PRINTER; Serial; Epson Cool White (ECW); no Power Supply
12 months Carry in
| Printing media thickness | 0.09/0.35 µm |
| Character density | 16.2 cpi |
| Ribbon life | 1.5 million characters |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
Dimensions, Weight & Design
| Width | 180 mm |
| Depth | 191 mm |
| Height | 102 mm |
| Weight | 1.6 kg |
| Package weight | 1.84 kg |
| Colour | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 235 mm |
| Package depth | 270 mm |
| Package height | 185 mm |
| Products per master (outer) case | 4 pc(s) |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Master (outer) case length | 485 mm |
| Master (outer) case height | 405 mm |
| Products per pallet | 120 pc(s) |
| Products per pallet layer | 24 pc(s) |
| Pallet gross width | 120 cm |
| Pallet gross height | 100 cm |
| Products per pallet (UK) | 160 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 32 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 137 cm |
| Dimensions (WxDxH) | 180 x 190.5 x 101.5 mm |
Operating Conditions
| Mean time between failures (MTBF) | 180000 h |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Safety | UL, CSA C22.2 No. 950 |
| Electromagnetic compatibility | VCCI class A, FCC class A, CE marking |
Other specifications
| Country of origin | Japan |
| Maximum number of copies | 2 copies |
Related popular products
39472390
Star Micronics, TSP143IIIU USB Grey EU&UK receipt Printer with all accessories included in box.
1.459,00kr. Excl. VAT
39473090
Star Micronics, Thermal, TSP143IV UE 80mm Wide Paper, 24VDC Internal Power Supply, Cutter,
1.890,00kr. Excl. VAT
CTE601XNEWX
Citizen CT-E601, USB, USB Host, 8 dots/mm (203 dpi), cutter, white
1.789,00kr. Excl. VAT