Honeywell PC41E-D, 12 dots/mm (300 dpi), USB, USB Host, black
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer
- 300 x 300 DPI
- Maximum printing width: 10.8 cm Print speed: 100 mm/sec
- Built-in barcodes: 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, Planet, POSTNET, Plessey, QR Code
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Ethernet LAN Wi-Fi Bluetooth 5.0
- Display: LED
- 1.5 kg
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Honeywell PC41E-D. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Maximum resolution: 300 x 300 DPI, Print speed: 100 mm/sec. Connectivity technology: Wired & Wireless, Ethernet LAN, Wi-Fi, Bluetooth, Bluetooth version: 5.0, USB port. Product colour: Black
A One Stop Shop Printing Solution
Built on the robust Printer Edge™ platform, the PC41/2E-D printers operate within a unified and standardized hardware and software platform that streamlines setup, ensures exceptional print quality and a seamless process management.
Increased Productivity
With an intuitive and easy to use UI, the PC41/2E-D printers are designed for high performance through ease of deployment, use and troubleshooting. With reliable operation and enhanced connectivity, these printers are built to efficiently handle a variety of work environments.
High-Performance Printing
Equipped with high-performance printheads, the PC41/PC42E-D delivers fast, stable, and high-quality output. By utilizing direct thermal printing, these printers ensure that receipts and labels are produced with optimal clarity and speed.
Robust Range of Connectivity
The PC41/PC42E-D printer series offers multiple connectivity options to meet both basic and advanced operational needs.
Modern and Ergonomic Design
Available in black or white to blend seamlessly into both front-of-store and back-of-store environments. Both are designed with rounded edges that enhance durability, helping to withstand the rigors of daily use while maintaining a professional appearance.
Versatile Accessory Ecosystem
Equipped with newly upgraded main printer accessories and security to address multiple needs for the user and customer.
1 Year
Scan & Camera
| Built-in barcodes | 1D, 2D, AZTECCODE, Code 49, Data Matrix, EAN13, EAN8, MSI, MaxiCode, MicroPDF417, PDF417, Planet, POSTNET, Plessey, QR Code |
| Image formats supported | BMP, GIF, PCX, PNG |
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Ribbon length | 300 m |
| Page description languages | DP, DPL, EPL, XML, ZPL II |
| Ribbon width | 11 cm |
| Maximum print height | 4.83 m |
| Printable dot numbers | 12 dot |
Media & Labels
| Maximum label width | 11.4 cm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Core diameter | 3.81 cm |
Display
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Display | LED |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP (TCP, UDP, M, IGMP), LPR/ LPD, Telnet/SSH, FTP/SFTP, BOOTP, DHCP, HTTP/HTTPS, SMTP IPv4/IPv6 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
Processor & Memory
| Internal memory | 128 MB |
| Flash memory | 128 MB |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
Battery & Power
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 2.5 A |
| Power source type | AC |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 184 mm |
| Depth | 222 mm |
| Height | 174 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Colour | No |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
Certifications
| Certification | CE, C TUV US, FCC, IC, CB, EN 62368-1, IEC 62368-1, EMC |
Other specifications
| Control type | Buttons |