Honeywell, PC45 DirectThermal,LCD,LatinFont,RTC,Ehternet,203DPI, No Powercord
HIGHLIGHTS
- Direct thermal
- 203 x 203 DPI
- Maximum printing width: 10.8 cm
- Built-in barcodes: QR Code
- Connectivity technology: Wired
- USB port Ethernet LAN
- Display: LCD 8.89 cm (3.5") 320 x 240 pixels Colour display Backlight display
- 1.8 kg
Honeywell, PC45 DirectThermal,LCD,LatinFont,RTC,Ehternet,203DPI, No Powercord
3.5″, 320 x 240p, LCD Direct Thermal, 203 DPI, 108mm, Bluetooth 5.2, Wi-Fi, Media Width 118mm, Roll 127mm, Thickness 0.05 to 0.16mm, Black, 1.8kg
3.565,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Honeywell PC45D. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 203 x 203 DPI. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN, USB port. Product colour: Black
The PC45D direct thermal desktop printer brings powerful performance, reliable connectivity, and easy integration in a compact design to tackle rapidly changing everyday work environments.
PC45D 4-inch direct thermal printer offers a large touch screen, enterprise-level ruggedness, and multiple new design accessories to support various needs. The PC45 is designed for businesses that invest in solutions and want a durable, stable, secure platform to implement them.
Honeywell Printer Edge™ platform provides a centralized management system for your printer network. Allowing real-time visibility, automated software updates, and enhanced security. This efficient and cost effective solution for businesses looking to optimize printer operations, Honeywell Printer Edge streamlines workflows and helps reduce downtime, making it easier for you to manage costs.
Get connected and stay connected with Wi-Fi 5 and Bluetooth 5.1 LE for continuous productivity. Benefit from WLAN and optional WWAN connectivity for fast data capture allowing for accelerated deployments. With optional low media and low ribbon enabled sensor and RFID, take the guesswork out printer maintenance to avoid unnecessary operational downtime.
Whether on a local server or utilizing the Cloud, the PC45 supports variable network protocols and multiple print languages allowing for easy integration and a seamless transition. Smart Parse technology from Honeywell gives the ability to resize objects, barcodes, or font type without any need to get in on the system backend. Honeywell Operational Intelligence takes it one step further providing remote management capabilities for real-time diagnostics and output performance tracking.
2 years
Scan & Camera
| Built-in barcodes | QR Code |
| Built-in RFID module | Yes |
| Print technology | Direct thermal |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Printing characters | 2D barcode |
| Page description languages | DPL, IPL, PDF, XML, ZPL II |
| Minimum print length | 6.35 mm |
| Print speed | 8 lpm |
Media & Labels
| Maximum label width | 11.8 cm |
| Media thickness | 0.05 - 0.16 mm |
| Maximum roll diameter | 12.7 cm |
| Maximum media length | 6.35 mm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 8.89 cm (3.5") |
| Colour display | Yes |
| Display resolution | 320 x 240 pixels |
| Backlight display | Yes |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | No |
Processor & Memory
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| AC adapter output voltage | 24 V |
| AC adapter output current | 3.15 A |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 181.3 mm |
| Depth | 168 mm |
| Height | 215.6 mm |
| Weight | 1.8 kg |
Operating Conditions
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 90 °C |
Certifications
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
Other specifications
| Control type | Buttons |
| Security algorithms | LEAP, PEAP, TLS, TTLS, WEP, WPA, WPA2, WPA3 |