Honeywell Voyager 1250g, 1D, multi-IF, USB Kit
HIGHLIGHTS
- Handheld bar code reader Black
- Scanner type: 1D Sensor type: Laser
- Wired
- Power source type: DC
- Description
- Additional information
Description
Honeywell Voyager 1250g. Type: Handheld bar code reader, Scanner type: 1D, Sensor type: Laser. Connectivity technology: Wired. Product colour: Black, International Protection (IP) code: IP40, Certification: CE, UL. Power source type: DC, Input voltage: 5 V, Power consumption: 140 mA. Weight: 133 g, Width: 168 mm, Depth: 60 mm
Honeywell’s Voyager 1250g single-line laser scanner provides a superior out-of-box experience and aggressive reading of linear bar codes, including those up to 23 inches away. For users that require hands-free scanning, the easy-to-assemble Voyager 1250g stand increases throughput by incorporating automatic in-stand detection.
Ease of use: Simplify set up with quick and easy stand assembly; ergonomic design reduces user fatigue in scan-intensive applications.
Increases throughput: Extended depth of field makes an easy task of scanning out-of-reach items; provides true object detection and automatic in-stand detection and configuration.
Remote MasterMind: Lowers total cost of ownership by up to 60% by reducing technician travel time and expenses; scanner updates and diagnostics are able to be performed by one person in a single location.
Scan & Camera
| Scanner type | 1D |
| Pitch reading angle | -60 - 60° |
Processor & Memory
| Input voltage | 5 V |
Battery & Power
| Power source type | DC |
| Power consumption | 140 mA |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 133 g |
| Width | 168 mm |
| Depth | 60 mm |
| Height | 74 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| International Protection (IP) code | IP40 |
| Shockproof | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
| Certification | CE, UL |
| Compliance certificates | RoHS |
Other specifications
| Type | Handheld bar code reader |
| Sensor type | Laser |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 75000 lx |
| Connectivity technology | Wired |