Labels, Epson, Normal Paper, High Gloss Label, W: 102 mm, H: 51 mm, D: 95 mm, C: 40 mm
HIGHLIGHTS
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll, 102mm x 51mm, 610 Labels. Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label, Format: Roll. Label width: 10.2 cm, Label height: 5.1 cm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 225 mm, Package depth: 210 mm. Labels per pack: 610 pc(s). Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm, Pallet gross height: 96 cm
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Labels per pack | 610 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Label width | 10.2 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Gloss |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 225 mm |
| Package depth | 210 mm |
| Package height | 115 mm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Format | Roll |
| Shape | Rectangle |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Receipt |
| Brand compatibility | Epson |
Other specifications
| Type | Die-cut label |