Labels, Epson, Normal Paper, High Gloss Label, W: 76 mm, H: 33000 mm, D: 95 mm, C: 40 mm
HIGHLIGHTS
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson High Gloss Label, Continuous Roll, 76mm x 33m. Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label, Format: Roll. Sheet width: 7.6 cm, Sheet length: 33 m, Roll length: 33 m. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 113 mm, Package depth: 108 mm. Products per pallet: 648 pc(s), Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Rolls per pack | 1 |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
| Sheet length | 33 m |
| Sheet width | 7.6 cm |
| Roll length | 33 m |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series, CW-C4000e (bk), CW-C4000e (mk) |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Gloss |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package weight | 470 g |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Format | Roll |
| Shape | Rectangle |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Receipt |
| Brand compatibility | Epson |
Other specifications
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Type | Die-cut label |