TSC TC200, 8 dots/mm (203 dpi), RTC, TSPL-EZ, USB, RS232, LPT, Ethernet
HIGHLIGHTS
- Direct thermal / Thermal transfer
- 203 x 203 DPI
- Maximum printing width: 10.8 cm Print speed: 152 mm/sec
- Connectivity technology: Wired
- USB port Ethernet LAN Bluetooth
- Display: LED
- Description
- Additional information
Description
TSC TC200. Print technology: Direct thermal / Thermal transfer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 152 mm/sec. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN, Bluetooth, USB port. Supported paper width: 20 – 112 mm. Product colour: Black
The TC Series can produce 4-inch-wide labels, tags or receipts at up to 6 ips, offering one of the best price-performance combinations on the desktop printer market.
The TC Series features a small footprint and the high performance that customers have come to expect from TSC. Durable, reliable and fast, TC series printers produce 4-inch-wide labels, tags or receipts at up to 6 ips, offering one of the best price-performance combinations on the desktop printer market.
| Print technology | Direct thermal / Thermal transfer |
| Print speed | 152 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.8 cm |
| Autocutter | Yes |
| Maximum print height | 2.29 m |
| Printable dot numbers | 8 dot |
Media & Labels
| Maximum label length | 110 m |
| Maximum roll diameter | 11 cm |
| Supported paper width | 20 - 112 mm |
| Core diameter | 3.81 cm |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Display | LED |
| Colour display | No |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| RS-232 ports | 1 |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes |
Processor & Memory
| Internal memory | 8 MB |
| Flash memory | 4 MB |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Colour | No |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
Other specifications
| Control type | Buttons |