Zebra label 50 x 50mm, DT, 2000D
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Die-cut label
- Roll
- Square White
- Material: Paper
- Print technology: Direct thermal
- Adhesive type: Permanent
- Labels per pack: 3700 pc(s)
- Description
- Additional information
Description
Zebra Z-Select 2000D. Product colour: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label. Label width: 5.08 cm, Label height: 5.08 cm, Core diameter: 1.9 cm. Labels per pack: 3700 pc(s), Labels per roll: 185 pc(s)
A white smooth coated direct thermal label that produces black visible light images at speeds of up to 152 mm per second on all Zebra industrial and desktop printers. The permanent rubber-based adhesive will adhere to most surfaces, and can be used at temperatures as low as -40º C. Ideal for packaging and labeling promotional products and chilled or frozen products. Available in a range of off-the-shelf sizes.
| Print type | Direct Thermal |
| Print technology | Direct thermal |
Media & Labels
| Labels per pack | 3700 pc(s) |
| Rolls per pack | 20 |
| Core diameter | 1.9 cm |
| Labels per roll | 185 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Label width | 5.08 cm |
| Label height | 5.08 cm |
| Adhesive type | Permanent |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Format | Roll |
| Shape | Square |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Other specifications
| Material | Paper |
| Type | Die-cut label |