Zebra ZT411, 12 dots/mm (300 dpi), cutter, linerless, disp. (colour), RTC, USB, RS232, BT, Ethernet
HIGHLIGHTS
- Thermal transfer
- 300 x 300 DPI
- Maximum printing width: 10.4 cm Print speed: 356 mm/sec
- Connectivity technology: Wired & Wireless
- USB port Ethernet LAN Bluetooth 4.1
- Display: LCD 10.9 cm (4.3") Colour display
- 16.3 kg
Zebra ZT411, 12 dots/mm (300 dpi), cutter, linerless, disp. (colour), RTC, USB, RS232, BT, Ethernet
300 dpi, 4.3 Display, ARM Cortex A7, 512 MB Flash, USB 2.0, RS-232, Ethernet, Bluetooth 4.1
16.999,00kr. Excl. VAT
- Description
- Additional information
Description
Zebra ZT411. Print technology: Thermal transfer, Maximum resolution: 300 x 300 DPI, Print speed: 356 mm/sec. Connectivity technology: Wired & Wireless, Ethernet LAN, Bluetooth, Bluetooth version: 4.1, USB port. Product colour: Black, Grey
Drive productivity with the ZT400 Series. Constructed with an all-metal frame and bi-fold door, these printer are durable and allow easy access. The 4.3-inch full-color touch display with intuitive interface makes them easy to use, and shows color-coded printer status alerts. Configure your printer your way with advanced technology, along with two open communication slots. These printers keep your critical operations running efficiently today, and give you the flexibility to add features in the future as you need them.
Available in three print resolutions and two print widths, the ZT400 Series addresses a broad array of applications. They are easy to integrate and manage with Zebra’s Print DNA suite of applications, utilities and developer tools—all powered by Link-OS®.
| Print technology | Thermal transfer |
| Print speed | 356 mm/sec |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Printable dot numbers | 12 dot |
Media & Labels
| Maximum label width | 10.4 cm |
| Media thickness | 0.058 - 0.25 mm |
| Maximum media length | 185.4 cm |
Display
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Display | LCD |
| Display diagonal | 10.9 cm (4.3") |
| Colour display | Yes |
| Built-in display | Yes |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Standard interfaces | Bluetooth, Ethernet, RJ-45, RS-232 |
Wireless & Network
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 4.1 |
Processor & Memory
| Internal memory | 256 MB |
| Flash memory | 512 MB |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
Battery & Power
| AC adapter included | Yes |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Grey |
| Width | 269 mm |
| Depth | 495 mm |
| Height | 324 mm |
| Weight | 16.3 kg |
| Package weight | 18.6 kg |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 85% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR |
In the box
| Quick start guide | Yes |