Elo Touch Solutions 03-Series, 61 cm (24”), Projected Capacitive, 10 TP, Full HD, USB, kit (USB), vit
HÖJDPUNKTER
- Interaktiv platt bildskärm för inomhusbruk, vit
- 60,5 cm (23,8") 1920 x 1080 pixlar LCD 225 cd/m²
- Touchscreen 16 ms
- Inbyggda högtalare 2 W
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Elo Touch Solutions 2403LM. Produktdesign: Interaktiv platt panel. Bildskärmens diagonal: 60,5 cm (23,8″), Bildskärmsteknik: LCD, Bildskärmsupplösning: 1920 x 1080 pixlar, Bildskärmens ljusstyrka: 225 cd/m², HD-typ: Full HD, Touchscreen. Produktfärg: Vit
DICOM-certifierade medicinska Touchscreen-skärmar
03-serien av medicinska Touchscreen-skärmar kombinerar touchscreen-teknik i toppklass med DICOM Part 14-funktionalitet för att förbättra klinisk granskning för vårdgivare samtidigt som patientengagemanget ökar. Med sin kompakta formfaktor och eleganta design är dessa touchscreen-skärmar väl lämpade för EMR-dokumentation, bildvisning, kliniskt samarbete, användning inom laboratorier och apotek samt för integration i medicinsk utrustning.
DICOM 14 – utformad för konsekvent bildgranskning
Få den bildnoggrannhet du behöver vid klinisk granskning med 03-seriens pekskärmsmonitorer för medicinsk användning. För att säkerställa att vårdgivare och patienter kan se tydliga, korrekta och konsekventa medicinska bilder är bildskärmarna förkalibrerade från fabrik enligt AAPM:s riktlinjer för sekundära bildskärmar i enlighet med DICOM 14 GSDF-kurvan.
Förbättra det kliniska arbetsflödet med Touch
Från analys av röntgenbilder och skanningar till granskning av vitalparametrar, laboratorieresultat och sjukdomshistoria – att lägga till pekskärmar i det kliniska arbetsflödet skapar effektivitet samtidigt som det förbättrar upplevelsen för patienten och vårdgivaren.
Specialbyggda för sjukvården
03-seriens medicinklassade pekskärmar är flexibla för installation i en mängd olika vårdmiljöer för att stödja ökad kommunikation mellan patienter och vårdgivare.
Medical Device Ready
Med ett komplett utbud av touchteknologier och displaylösningar kan Elo hjälpa till att utveckla och anpassa produkter för nästan alla typer av medicinsk utrustning, inklusive ventilatormonitorer, anestesimonitorer, patientmonitorer och läkemedelsautomater. Från operationssalar till patientrum, laboratorier och överallt där sjukvård bedrivs är Elos produkter väl lämpade för medicinska tillämpningar där konsekvent och långvarig kvalitet och pekprestanda är avgörande.
3 år
Scan & Kamera
| Inbyggd kamera | No |
Utskrift
| Betraktningsvinkel, horisontell | 178° |
| Betraktningsvinkel, vertikal | 178° |
Skärm
| Skärmdiagonal | 60.5 cm (23.8″) |
| Displayteknik | LCD |
| Displayupplösning | 1920 x 1080 pixels |
| Skärmljusstyrka | 225 cd/m² |
| Touchscreen-teknik | Projected capacitive system |
| Kontrastförhållande (typiskt) | 1000:1 |
| Antal HDMI-portar | 1 |
| VESA-montering | Yes |
| Skärmform | Flat |
| Skärmmenyn (OSD) språk | Simplified Chinese, Traditional Chinese, German, English, Spanish, French, Italian, Japanese |
| Maximal uppdateringsfrekvens | 70 Hz |
| Skärmens synliga yta (HxV) | 527.04 x 296.46 mm |
| HD-Typ | Full HD |
| Paneltyp | TFT |
| Skärmdiagonal (metrisk) | 60.5 cm |
| Antal OSD-språk | 8 |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Energieffektivitetsklass (SDR) | E |
| Energiförbrukning (SDR) per 1000 timmar | 18 kWh |
| Energieffektivitetsskala | A to G |
| Synlig storlek, horisontell | 52.7 cm |
| Synlig storlek, vertikal | 29.6 cm |
| Antireflexskärm | Yes |
Anslutning & Portar
| USB-port | Yes |
Ljud
| RMS-märkeffekt | 2 W |
Batteri & Ström
| Strömförbrukning (typisk) | 15.68 W |
| Strömförbrukning (standby) | 1.09 W |
| Strömförbrukning (av) | 0.24 W |
| Power consumption (max) | 17.33 W |
Mått, Vikt & Design
| Visa antal färger | 16.78 million colours |
| Produktfärg | Vit |
| Djup (med stativ) | 233 mm |
| Höjd (med stativ) | 432.9 mm |
| Vikt (med stativ) | 9.8 kg |
| Förpackningsbredd | 680 mm |
| Vikt (utan stativ) | 6.69 kg |
| Produktdesign | Interaktiv platt bildskärm |
Driftsförhållanden
| International Protection (IP)-kod | IP54 |
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Relativ luftfuktighet vid drift (H-H) | 20 - 80% |
| Lagringstemperatur (T-T) | -20 - 60 °C |
| Relativ luftfuktighet vid lagring (H-H) | 10 - 95% |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 50000 h |
Certifieringar
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
| Syfte | Healthcare |
Övriga specifikationer
| Pekskärm | Yes |
| Svarstid | 16 ms |
| Inbyggda högtalare | Yes |
| Kablar ingår | HDMI, USB, VGA |
| Antal samtidiga pekpunkter | 10 |
| Native bildförhållande | 16:9 |
| Grafiska upplösningar som stöds | 640 x 400, 640 x 480 (VGA), 720 x 400, 800 x 500, 800 x 600 (SVGA), 1024 x 768 (XGA), 1280 x 1024 (SXGA), 1280 x 720 (HD 720), 1280 x 800 (WXGA), 1366 x 768, 1440 x 900 (WXGA+), 1680 x 1050 (WSXGA+), |
| Väggmonterbar | Yes |
| Stödd placering | Indoor |
| LED-indikatorer | Power |