Epson TM-L90/TM-L90LF, 8 punkter/mm (203 dpi), linerless, USB, RS232, svart
HÖJDPUNKTER
- Inbyggd tagen-sensor: Automatisk utskrift av nästa etikett
- Mediaflexibilitet: 40, 58 och 80 mm mediabredder
- Hastighet: Utskriftshastigheter upp till 170 mm/sek
- Pappersbesparing: Förbättrad pappersreduceringsfunktion
- Enkel installation: Tre monteringspositioner
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Epson TM-L90LF (682): Seriell, inbyggd USB, PS, EDG, Linerfri. Utskriftsteknik: Direkt termisk, Maximal upplösning: 203 x 203 DPI, Utskriftshastighet: 90 mm/sek. Anslutningsteknik: Kabelansluten, USB-port. Stödd pappersbredd: 80 mm. Produktfärg: Grå
Linerfri termisk etikettskrivare
Denna termiska etikettskrivare har utvecklats för snabbmatskedjor, restauranger, matleveranstjänster och logistik. TM-L90LF linerfri termisk etikettskrivare gynnar användare genom att erbjuda kostnadseffektiv, snabb och pålitlig teknik. Den är också kompatibel med linerfria självhäftande medier¹.
Kostnadseffektiv
Eftersom TM-L90LF skriver ut både liner-fria etiketter och kvitton för att förbättra användarens operativa effektivitet och totala ägandekostnad (TCO). Eftersom skrivaren fungerar med klibbmedia kan användare noggrant märka mat- och dryckesbeställningar – vilket ökar kundnöjdheten och användarens noggrannhet.
Orderbehandlingshastighet
Med utskriftshastigheter upp till 170 mm/sek är de potentiella fördelarna för användaren tydliga: snabb orderbehandling (och kassahantering), snabbare drive-through-tjänster och förbättrad kundnöjdhet.
Inbyggd tagen-sensor
Nästa etikett skrivs ut automatiskt när den utskrivna tas.
Flexibel installation
Användare kan placera skrivaren på den mest bekväma platsen, tack vare ett val av vertikal, horisontell eller väggmonterad (med tillvalsbeslag) installation.
Sparar papper
TM-L90LF har förbättrad pappersminskning som inkluderar bakåtmatning, radmatningsjustering och mindre teckensnitt. Den kan ställas in för att skära genom klibbområden, vilket sparar papper. För att ytterligare minska pappersförbrukningen skriver den automatiska toppmarginalminskningen ut toppen av nästa kvitto innan den skär det aktuella när utskriften fortsätter efter automatisk skärning. Den stöder 1,5-tums, 2-tums eller 3-tums mediabredder.
12 månaders inlämningsgaranti
Utskrift
| Utskriftsteknik | Direkt termisk |
| Utskriftsbredd | 80mm |
| Utskriftshastighet | 90 mm/sec |
| Utskriftstyp | Direkt termisk |
| Upplösning | 203dpi |
| Utskriftstecken | Text, Graphic |
| Hållbarhet, automatisk skärare | 1 million cuts |
| Teckenuppsättningar | ANK |
Media & Etiketter
| Maximal rulldiameter | 10.2 cm |
| Pappersbredd som stöds | 80 mm |
Anslutning & Portar
| Anslutningsteknik | Kabelansluten |
| USB-port | Yes |
Batteri & Ström
| AC-inspänning | 24 V |
| Strömförbrukning | 1800 mA |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Grey |
| Bredd | 140 mm |
| Djup | 148 mm |
| Höjd | 203 mm |
| Vikt | 1.9 kg |
| Antal per förpackning | 1 pc(s) |
| Förpackningens bredd | 195 mm |
| Förpackningens djup | 255 mm |
| Förpackningens höjd | 240 mm |
| Förpackningsvikt | 2.76 kg |
| Produkter per pall (UK) | 168 pc(s) |
| Produkter per pall | 112 pc(s) |
| Pallvikt (UK) | 0 g |
| Pallens bruttovikt | 0 g |
Driftsförhållanden
| Relativ luftfuktighet vid drift (H-H) | 10 - 90% |
| Relativ luftfuktighet vid förvaring (H-H) | 10 - 90% |
| Drifttemperatur (T-T) | 5 - 45 °C |
| Förvaringstemperatur (T-T) | -10 - 50 °C |
| Medeltid mellan fel (MTBF) | 360000 h |
| Medelcykler mellan fel (MCBF) | 35000000 |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84433210 |
| Certifiering | VCCI-Class A, CE |
| Säkerhet | TÜV |
I förpackningen
| Manual | Yes |
Övriga specifikationer
| Maximal upplösning | 203 x 203 DPI |
| Halvklippare | Yes |
| Ursprungsland | China |
| Klippare | Yes |
| Bufferstorlek | 4 KB |