Zebra DS2278, BT, 2D, multi-IF, kit (USB), svart
HÖJDPUNKTER
- Handhållen streckkodsläsare Svart
- Skannertyp: 1D/2D Sensortyp: LED
- Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, Interleaved 2 of 5, Plessey, U.P.C. Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code, TLC-39
- 640 x 480 pixlar
- Arbetsavstånd: 36,8 cm
- Lutningsläsvinkel: -65 - 65°
- Kabelansluten & Trådlös Standardinterface: Bluetooth, USB
- Bluetooth Low Energy (BLE)
- Strömkälletyp: Batteri, DC Litium-jon (Li-Jon) 2400 mAh
- Beskrivning
- Ytterligare information
- Dokument
Beskrivning
Zebra 640 x 480, 1D, 2D, PDF, IP42, Kabelansluten & Trådlös, USB/Bluetooth. Typ: Handhållen streckkodsläsare, Skannertyp: 1D/2D, Sensortyp: LED. Anslutningsteknik: Kabelansluten & Trådlös, Standardgränssnitt: Bluetooth, USB. Produktfärg: Svart, International Protection (IP)-kod: IP42, Certifiering: EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2…. Strömkälla: Batteri, DC, Batteritid: 84 h, Ingångsspänning: 4,5 – 5,5 V. Vikt: 214 g, Bredd: 66 mm, Djup: 90 mm
Prisvärdhet och enkelhet levererat
2D-streckkoder har tagit sig till er försäljningsplats och syns på allt från de varor era kunder köper till tryckta och elektroniska kuponger och lojalitetskort. Er 1D-skanner kan inte läsa de nya 2D-koderna, vilket leder till undantag som saktar ner kassaprocessen och frustrerar kunder vid den viktiga sista personliga kontaktpunkten i er butik. Men med DS2200-serien kan du skanna allt. Du får en prisvärd 1D/2D imager som inte kompromissar med prestanda eller funktioner för priset. Dina anställda får klassledande skanning vid första försöket, varje gång, med enkelheten hos peka-och-skjut. Du får en imager som inte kunde vara enklare att driftsätta och hantera. Och du kan välja den modell som bäst passar dina POS-behov — den trådbundna DS2208 eller den trådlösa DS2278. DS2200-serien — den prisvärdhet din budget kräver, med den driftsättning, användarvänlighet och hanteringsenkelhet din verksamhet behöver.
Enkel att driftsätta
Förkonfigurerad och redo att användas direkt ur lådan
Eftersom standardinställningarna är optimerade för de flesta skanningsapplikationer kan du använda DS2200-seriens imager så fort du tar ut den ur lådan — ingen konfiguration krävs.
Kablar med automatisk värddetektering
Anslut bara DS2200-serien till din försäljningspunkt (POS) så kommer kablarna med automatisk värddetektering att automatiskt identifiera interface och ansluta din imager, vilket förenklar och minskar installationstiden.
Enkel integration med en surfplattebaserad POS
DS2200-serien erbjuder alla funktioner du behöver för att lägga till högkvalitativ skanning till din surfplattebaserade POS. Micro USB-kabeln ger ett billigt laddningsalternativ till en Cradle. Och med våra förenklade verktyg för apputveckling kan du enkelt konfigurera och uppdatera DS2200-serien direkt från surfplattan.
Driftsätt var som helst i världen
Med över 90 internationella tangentbord är DS2200-serien enkel att driftsätta över hela världen.
Anpassa enkelt inställningar med 123Scan
Detta kostnadsfria programvaruverktyg är så intuitivt att även en förstagångsanvändare enkelt kan ställa in en imager i DS2200-serien. Det guide-drivna interface gör det enkelt att bädda in alla inställningar i en enda programmeringsstreckkod, så att du kan konfigurera dina enheter med en enda skanning.
Bakåtkompatibel med kablar för Zebra LS2208-serien
Om du använder Zebras 1D LS2208-skannrar idag kan du använda samma universalkablar till DS2200-serien, vilket gör att du kan utnyttja din befintliga tillbehörsinvestering för att minimera kostnaden för att uppgradera till en 1D/2D imager.
Enkel att använda
Omedelbar avkodning med PRZM intelligent imaging
Endast från Zebra, PRZM:s programvarualgoritmer för avkodning i DS2200-serien levererar överlägsen prestanda på streckkoder av dålig kvalitet. Resultatet är skanning vid första försöket, varje gång, för att hjälpa dina anställda att förbättra produktiviteten i kassan.
Oöverträffat skanningsintervall
Anställda kan skanna streckkoder över ett brett intervall (1,23 cm till 36,8 cm), vilket förbättrar hastigheten i kassan och minskar utbildningstiden.
Enkel peka-och-skjut-skanning
Med rundstrålande skanning behöver användare aldrig rikta in imager och streckkod — till skillnad från 1D-skannrar.
Patentsökt teknik för den mest intuitiva siktningen
Siktlinjen liknar de 1D-skannrar du har idag, vilket ger dina medarbetare en bekant upplevelse. Dessutom vägleder siktlinjen användare att skanna på det ideala avståndet från streckkoden — särskilt användbart vid läsning av breda streckkoder.
Världens enklaste parkoppling
Med vår branschledande Scan-to-Connect-teknik kan dina anställda parkoppla den trådlösa DS2278 med vilken Bluetooth™-aktiverad PC, surfplatta eller smartphone som helst i ett enda steg.
Snabb, enkel och flexibel laddning
Anslut din imager direkt till värden eller ett vanligt vägguttag via Micro USB-kabeln för att ladda DS2278 på bara en timme utan Cradle. Presentation Cradle, som möjliggör handsfree-skanning, laddar DS2278 på bara fyra timmar. Presentation Cradle laddar batteriet under användning, så att du kan hålla skannern i drift under laddning. Och eftersom Presentation Cradle inte kräver en separat strömförsörjning finns det färre tillbehör att köpa och hantera.
Unik indikator för direktavkodning förbättrar produktiviteten
Belysningen på streckkoden blinkar för att indikera en lyckad avkodning, så att anställda direkt vet om streckkoden lästes korrekt — oavsett hur bullrig miljön kan vara.
Växla direkt mellan handhållen och handsfree-skanning
Oavsett om dina anställda använder den trådbundna DS2208 eller den trådlösa DS2278, kan de helt enkelt placera sin imager i dess presentationsstativ för att automatiskt växla till handsfree-läge – ingen ändring av inställningar krävs.
Garanterad batterikraft för ett helt arbetspass
Med 14 timmars drifttid är dina trådlösa DS2278-imagers alltid tillgängliga för användning — ingen tid behöver slösas på laddning under arbetsdagen.
Enkel att hantera
Styr dina skannrar från en smartphone, surfplatta eller PC
Du kan enkelt styra inställningar för ljudsignal, LED och symbologi; visa skannad streckkodsdata; få tillgång till modell- och serienummerinformation med mera från Windows®-, Android™- och iOS®-värdar.
Eliminera Bluetooth-störningar med Zebras egenutvecklade Wi-Fi™-vänliga läge
Säkerställ att dina trådlösa DS2278 Bluetooth-imagers endast arbetar på kanaler som inte delas med ditt WLAN, vilket skyddar WLAN-servicenivåerna för dina anställda och kunder.
Ett batteri designat för att hålla
Det hållbara 2400 mAh litiumjonbatteriet i den trådlösa DS2278 kommer sannolikt aldrig att behöva bytas ut, vilket minskar den totala ägandekostnaden och förenklar den dagliga hanteringen genom att eliminera behovet av att köpa och hantera en batteripool.
Kostnadsfria verktyg för avancerad hantering och applikationsutveckling
Om du har imagers på olika platser kan du fjärrstyra dem alla med vår Scanner Management Service (SMS)-applikation. Behöver du en anpassad skanningsapplikation? Våra Scanner Software Development Kits (SDK:er) ger dig allt du behöver, inklusive dokumentation, drivrutiner, testverktyg och exempelkod för Windows, Android, iOS och Linux.
3 år
Scan & Kamera
| Skannmotor | 1D, 2D |
| Skannertyp | 1D/2D |
| Optisk sensorupplösning (B x H) | 640 x 480 pixels |
| Pitch-läsvinkel | -65 - 65° |
| 2D (matris staplade) streckkoder stöds | Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Stöd för linjära (1D) streckkoder | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, EAN-13, Interleaved 2 of 5, Plessey, U.P.C. |
| Arbetsavstånd | 36.8 cm |
Utskrift
| Lutningsläsvinkel | -65 - 65° |
Skärm
| Inbyggd display | No |
Anslutning & Portar
| Anslutning | Trådlös |
| Anslutningsteknik | Wired & Wireless |
| Standardgränssnitt | Bluetooth, USB |
Trådlöst & Nätverk
| Bluetooth-version | 4.0 |
| Bluetooth lågenergi (BLE) | Yes |
Batteri & Ström
| Strömkälletyp | Battery, DC |
| Inspänning | 4.5 - 5.5 V |
| Batteriteknik | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Antal batterier som stöds | 1 |
| Batterikapacitet | 2400 mAh |
| Batteriets livslängd | 84 h |
| Laddningsbas | Yes |
Mått, Vikt & Design
| Produktfärg | Svart |
| Vikt | 214 g |
| Bredd | 66 mm |
| Djup | 90 mm |
| Höjd | 175 mm |
| Våglängd | 645 nm |
Driftsförhållanden
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Lagringstemperatur (T-T) | -40 - 70 °C |
| Relativ luftfuktighet vid drift (H-H) | 5 - 95% |
| International Protection (IP)-kod | IP42 |
Certifieringar
| Harmoniserat system (HS) kod | 84716070 |
| Certifiering | EN 60950-1 2ed + A11 + A1 + A12 + A2:2013, IEC 60950-1 <br />2ed + A1 + A2, UL 60950-1, CAN/CSA-C22.2 No. 60950-<br />1-07 |
| Certifikat för överensstämmelse | RoHS |
Övriga specifikationer
| Typ | Handheld bar code reader |
| Sensortyp | LED |
| LED-indikatorer | Yes |
| Tolerans för rörelse (cm/s) | 13 |