Datalogic PowerScan PBT9100, 1D, BT, USB KIT
HIGHLIGHTS
- Handheld bar code reader Black, Yellow
- Scanner type: 1D Sensor type: LED
- Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN 2, EAN 5, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, Plessey, U.P.C.
- Tilt reading angle: -45 - 45°
- Standard interfaces: USB
- Power source type: Battery Lithium-Ion (Li-Ion) 2150 mAh
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Datalogic PowerScan PBT9100. Type: Handheld bar code reader, Scanner type: 1D, Sensor type: LED. Standard interfaces: USB, Wireless range: 100 m, Bluetooth version: 3.0+HS. Product colour: Black, Yellow, International Protection (IP) code: IP65, Protection features: Shock resistant. Power source type: Battery, Battery technology: Lithium-Ion (Li-Ion), Battery capacity: 2150 mAh. Weight: 405 g, Width: 212 mm, Depth: 110 mm
The PowerScan PBT9100 linear imager is a cordless device offering state-of-the-art performance in an industrial product and features standard Bluetooth wireless technology. This linear imager introduces Datalogic’s innovative new scanning technology, implementing a green scanning line which has the same definition of a laser beam with all the benefits of a linear imager.
The PBT9100 imager also features Datalogic’s exclusive 3 Green Lights (3GL) for superior good read feedback. The patented ‘Green Spot’ technology directly on the code and dual Good Read LEDs on the top of the cap increase visibility at any angle.
The PBT9100 imager’s mechanics have been developed and tested to withstand extreme environmental conditions, maintaining consistent reading performance without degrading performance or reliability. Its ergonomic enclosure is lightweight and well-balanced to ensure optimal operator comfort during scan-intensive operations.
All models have multi-interface capabilities featuring the most popular interfaces; RS-232, Keyboard Wedge and USB.
3-Year Factory
Scan & Camera
| Scanengine | 1D |
| Scanner type | 1D |
| Tilt reading angle | -45 - 45° |
| Pitch reading angle | -75 - 75° |
| Yaw reading angle | -70 - 70° |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Not supported |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 32, Code 39, Code 93, EAN 2, EAN 5, EAN-13, GS1 DataBar Expanded, GS1 DataBar Omnidirectional, GS1-128 (UCC/EAN-128), Interleaved 2 of 5, Plessey, U.P.C. |
Connectivity & Ports
| Connection | Wireless |
| Standard interfaces | USB |
| Cables included | USB |
Wireless & Network
| Wireless range | 100 m |
| Bluetooth version | 3.0+HS |
Processor & Memory
| Input voltage | 10 - 30 V |
Battery & Power
| Power source type | Battery |
| Power consumption | 500 mA |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2150 mAh |
| Battery life | 4 h |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Yellow |
| Weight | 405 g |
| Width | 212 mm |
| Depth | 110 mm |
| Height | 74 mm |
| Base weight | 380 g |
| Base dimensions | 240 x 108 x 95 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| International Protection (IP) code | IP65 |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Other specifications
| Type | Handheld bar code reader |
| Sensor type | LED |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Shock resistant |
| Number of reads per charge | 50000 |