- Description
- Additional information
- Documents
Description
Elo Touch Solutions E996512. Product type: Non-charging cradle, Brand compatibility: Elo TouchSystems, Compatibility: Ingenico LANE5000. Width: 190 mm, Depth: 182 mm, Height: 48 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 435 mm, Package depth: 235 mm
EMV payment devices require additional space and have varied mounting requirements based on your POS Terminal or self-service kiosk setup. With Elo’s fully integrated EMV cradles, mounting is simple, seamless, and secure. The cradles attach to the side of the interactive display or to the stand itself, supporting a variety of Verifone, Ingenico and MagTek payment devices. The sturdy metal design is built to withstand the rigors of continuous public use expected in retail environments. Start enabling the customer to control the checkout process with confidence and ease at any point of sale system. Creating endless aisle, product configurators, self-service, mPOS, POS applications and more is now easier than ever.
POS and kiosk management can be even easier with EloView®. A revolutionary interactive platform, EloView is a secure management platform for remote content delivery and device management. Whether you need to push new content to a device or simply change the screen brightness, EloView has got you covered. EloView software provides device setup, remote management, alerts, attract loops, and the ability to securely upgrade the operating system, applications, and content.
3 years
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Height | 48 mm |
| Package width | 435 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 150 mm |
| Package weight | 1.3 kg |
| Weight | 1 kg |
| Width | 190 mm |
| Depth | 182 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80% |
Certifications
| Brand compatibility | Elo TouchSystems |
| Compatibility | Ingenico LANE5000 |
| Product type | Non-charging cradle |
Other specifications
| Easy to apply | Yes |
| Material | Metal |
| Easy to install | Yes |