Epson Premium Multipurpose Label 76 x 127mm,
HIGHLIGHTS
- White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Labels per pack: 265 pc(s)
- Description
- Additional information
- Documents
- Similar products
Description
Epson Premium Matte Label – Die-cut Roll: 76mm x 127mm, 265 labels. Product colour: White, Print technology: Inkjet, Adhesive material: Acrylic. Label width: 7.6 cm, Label height: 12.7 cm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 113 mm, Package depth: 108 mm. Labels per pack: 265 pc(s). Products per pallet: 648 pc(s), Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Label material | Paper |
| Labels per pack | 265 pc(s) |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 12.7 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | - Epson TM-C3400BK<br />- Epson TM-C3400-LT<br />- Epson ColorWorks C7500G<br />- Epson ColorWorks C7500<br />- ColorWorks C7500 <br />- ColorWorks C3500 (012CD))<br />- ColorWorks C3500<br />- ColorW |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 113 mm |
| Package depth | 108 mm |
| Package height | 88 mm |
| Package weight | 464 g |
| Products per pallet | 648 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 102 cm |
| Products per pallet layer | 216 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 288 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 864 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 102 cm |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Other specifications
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Country of origin | Poland |