Epson Premium Matte Label – Die-Cut Roll: 105mm x 210mm, 282 labels,
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Die-cut label
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Labels per pack: 282 pc(s)
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson Premium Matte Label – Die-Cut Roll: 105mm x 210mm, 282 labels. Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label, Print technology: Inkjet. Label width: 10.5 cm, Label height: 21 cm, Label size: 76 mm x 127 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 322 mm, Package depth: 322 mm. Labels per pack: 282 pc(s), Labels per roll: 265 pc(s). Minimum order quantity: 8 pc(s)
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Label size | 76 mm x 127 mm |
| Labels per pack | 282 pc(s) |
| Rolls per pack | 18 |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Labels per roll | 265 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 21 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks CW-C6500Pe<br />ColorWorks CW-C6500Ae |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 322 mm |
| Package depth | 322 mm |
| Package height | 254 mm |
| Package weight | 9.02 kg |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Best uses | Healthcare, Logistics, Pharmacy |
Other specifications
| Minimum order quantity | 8 pc(s) |
| Country of origin | Poland |
| Type | Die-cut label |