Epson Premium Matte Label – Continuous Roll: 105mm x 35m.
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Continuous label
- White
- Adhesive type: Permanent
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson Premium Matte Label – Continuous Roll: 105mm x 35m. Product colour: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label size: 102 mm x 35 m, Core diameter: 4.6 cm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 100 mm, Package depth: 100 mm. Labels per roll: 1 pc(s). Products per pallet: 486 pc(s), Minimum order quantity: 18 pc(s)
Matte finished paper labels with permanent adhesive
Premium matte coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a matte finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
Media & Labels
| Label size | 102 mm x 35 m |
| Rolls per pack | 18 |
| Core diameter | 4.6 cm |
| Labels per roll | 1 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | epson colorworks c3400, c3500 |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 100 mm |
| Package depth | 100 mm |
| Package height | 106 mm |
| Package weight | 620 g |
| Products per pallet | 486 pc(s) |
| Pallet gross weight | 0 g |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Best uses | Healthcare, Logistics, Pharmacy |
Other specifications
| Minimum order quantity | 18 pc(s) |
| Country of origin | Poland |
| Type | Continuous label |