Epson TM-H6000VI, cutter, USB, RS232, Ethernet, OPOS, black
HIGHLIGHTS
- Integrated point-of-sale printer: Capable of receipt printing, slip printing and cheque processing
- Boost efficiency: Fast prints speeds up to 500mm/s¹, cheque processing and auto-cutter
- Flexible connectivity: Built-in USB and Ethernet in all models
- An investment for the future: ePOS-Print, ePOS-display and NFC
- Great value: Low total cost of ownership
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson TM-H6000VI-102,Srl,Blk, PSU, EU. Print technology: Thermal, Type: POS printer, Maximum resolution: 180 x 180 DPI. Printing media thickness: 48 – 80, Maximum roll diameter: 8.3 cm, Supported paper width: 79.5 mm. Connectivity technology: Wired & Wireless, USB connector: USB Type-A / USB Type-B, Serial interface type: RS-232. Ethernet LAN data rates: 10,100 Mbit/s. Built-in barcodes: AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1…, Page description languages: ESC/POS
Integrated POS printer
This TM-H6000VI is capable of receipt printing, slip printing and cheque processing in one unit. It’s reliable, provides useful connectivity features and offers a very low total cost of ownership. It’s ideal for businesses requiring cheque-processing facilities at point of sale, and print receipts with the same unit.The TM-H6000VI is cloud enabled, ready for the new world of Epson.
More productivity
Ideal for busy environments, the TM-H6000VI offers a selection of features that help businesses boost overall efficiency. It prints at speeds up to 500mm/s¹, offers fast cheque processing and a swift auto-cutter.
Reliable and efficient
In fast paced environments, it’s essential to minimise downtime. The TM-H6000VI is a dependable solution with the thermal printer now effective for 200km of receipts, while its auto-cutter is capable of three million cuts.
Range of connectivity features
The TM-H6000VI is designed to handle all types of POS solutions with ease. It’s flexible enough to adapt to the demands of modern retail environments including Server Direct Print (SDP) to print and display data from external servers, as well as multiple interfaces for tablet and PC coexistence. The TM-H6000VI is now cloud enabled, ready for Epson’s next phase of innovation.
Stay tuned with the trends in the POS Market
Looking for a future-proof printer that’s simple and quick to set-up? ePOS-Print, ePOS-display and NFC tagging make it possible to incorporate new functionalities at the Point of Sale and allow quick tablet POS set-up.
Scan & Camera
| Built-in barcodes | AZTECCODE, CODABAR (NW-7), Code 128 (A/B/C), Code 39, Code 93, Data Matrix, EAN13, EAN8, GS1 DataBar, GS1-128, ITF, MaxiCode, PDF417, UPC-A, UPC-E |
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 500 mm/sec |
| Printing media thickness | 48 – 80 |
| Power consumption (printing) | 26.6 W |
| Page description languages | ESC/POS |
Media & Labels
| Supported paper width | 79.5 mm |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
Display
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100 Mbit/s |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| USB connector | USB Type-A / USB Type-B |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
Battery & Power
| Power source type | DC |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 186 mm |
| Depth | 278 mm |
| Height | 181 mm |
| Weight | 4.4 kg |
Other specifications
| Type | POS printer |