Epson TM-P80II (111): Receipt, Wi-Fi, USB-C, EU
HIGHLIGHTS
- Compact, ergonomic and stylish: An all-new design that's lighter than ever and intuitive to use.
- Perfect for on-the-go environments: Designed for demanding mobile applications, including in-vehicle use.
- Major benefits for developers: Fast, problem-free development, and migration of existing POS systems.
- Exceptional durability: Improved impact resistance, and IP54-rated for dust and water ingress.
- Excellent connectivity: USB-C and W-Fi, plus a W-Fi Direct mode for effortless printing.
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson TM-P80II (111): Mobile Receipt, Wi-Fi, USB-C, Black, WE/CEE. Print technology: Thermal, Type: Mobile printer, Maximum resolution: 203 x 203 DPI. Paper loading type: Top & front, Printing media thickness: 75 µm, Maximum printing width: 8 cm. Connectivity technology: Wired & Wireless, USB connector: USB Type-C. Wi-Fi standards: 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac). Product colour: Black
3-inch portable receipt printer
Providing outstanding flexibility, reliability, connectivity and ease-of-use, this stylish and compact receipt printer is even lighter than its predecessor, and is perfect for busy, fast-moving environments.
Perfect for a wide range of applications
Whatever your application, from retail to hospitality, the TM-P80II is designed to make life easy. Measuring only 138 x 105 x 68 mm, its ultra-light and ergonomic form factor makes it the ideal solution for any on-the-go environment.
Ideal for in-vehicle use
Fully approved for in-vehicle use, this highly versatile receipt printer is also ideal for transportation applications, such as a taxis or on-board ticketing, and logistics applications such as payment on-delivery or invoicing.
Excellent connectivity with USB, Bluetooth and WiFi 5
With USB-C connectivity, plus support for Bluetooth 5.0 “classic” and low-energy modes, the TM-P80II provides excellent range, seamless pairing and reliable all-day battery life, while its Wi-Fi 5 capability means that it offers excellent wireless performance, including a Wi-Fi “Direct” mode enabling direct connection of up to 8 devices without the need to connect to a network or hotspot.
Robust and reliable
With increased impact resistance and protection to IP54 standards, the TM-P80II is designed to withstand most ordinary knocks, as well as exposure to dust and water.
Fast, easy set-up
Because the TM-P80II comes with a comprehensive “quick start” sheet, which includes QR-codes that link to video guides, set-up and configuration is simple and hassle-free – so you can be up and running almost instantly.
Major benefits for developers
Full support is provided for both ESC/POS and standard Epson Drivers, while Epson’s proven software solutions ensure that the migration of existing POS systems is near-seamless, and new development is fast and problem-free.
12 months Carry in
| Print technology | Thermal |
| Print speed | 100 mm/sec |
| Cutter | Yes |
| Printing media thickness | 75 µm |
| Maximum printing width | 8 cm |
Media & Labels
| Paper loading type | Top & front |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| USB port | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
| Cables included | USB |
Wireless & Network
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
Processor & Memory
| AC input voltage | 7.2 V |
Battery & Power
| Power source type | DC |
| Battery capacity | 1950 mAh |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 105 mm |
| Depth | 138 mm |
| Height | 57.6 mm |
| Weight | 390 g |
| Colour | No |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
Other specifications
| Type | Mobile printer |