Epson TM-L90-(465), Bonprinter, Ethernet/USB
HIGHLIGHTS
- Versatile: Ideal for label and barcode printing. Supports greyscale printing.
- Fast print speeds: Thermal printing up to 150mm/sec
- Easy installation: Mounts horizontally, vertically or with a wall bracket
- Easy operation: Drop in paper loading and built-in-USB interface
- Media flexibility: Label and receipt paper, from 38mm to 80mm wide
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson TM-L90 (465): USB, Ethernet, PS, EDG. Print technology: Direct thermal, Maximum resolution: 203 x 203 DPI, Print speed: 150 mm/sec. Connectivity technology: Wired, Ethernet LAN, USB port. Supported paper width: 80 mm. Product colour: Grey
Label printer
The TM-L90 is Epson’s compact thermal label printer that’s also ideal for barcode printing. This model effortlessly increases productivity for post offices, pharmacies, supermarkets and other businesses. You can easily print on different types of label and receipt paper, in a variety of different sizes, thanks to the adjustable cutter.
Label and barcode printing
With fast, thermal printing of up to 150mm/sec, the TM-L90 is a valuable asset to your business. With this model, you’ll be able to print out and get on with more important work, rather than waiting around for labels or barcodes.
More connectivity
This printer benefits from high speed serial, Ethernet and parallel connectivity plus a built-in USB interface, which means it can be operated as a network device.
Easy to use
The small footprint and wall bracket mean that you can place it almost anywhere, in any position, for convenient and versatile printing. Practical design features, such as drop-in paper load, selectable auto-cutter and jamproof paper feeding, ensure smooth operation. The easy-to-use operator cover and lifespan of up to 20 million lines enable long-lasting, trouble-free maintenance.
High quality labels
Its greyscale capabilities allow highly customised layouts, and logos and promotional messages can be added with ease.
Larger receipt rolls, wider paper
Altogether, the TM-L90 label printer is one of the most efficient label printers available: it accepts large paper rolls (up to 90mm in diameter) and you can select paper widths between 38 and 80mm to produce labels in different sizes.
24 months Carry in
| Print technology | Direct thermal |
| Print type | Direct Thermal |
| Print speed | 150 mm/sec |
| Print width | 80mm |
| Resolution | 203dpi |
| Printing characters | Barcode |
| Autocutter | Yes |
| Half-cutter | No |
| Autocutter durability | 2 million cuts |
| Character sets | ANK |
| Cutter | Yes |
Media & Labels
| Media thickness | 0.06 - 0.08 mm |
| Maximum roll diameter | 9 cm |
| Supported paper width | 80 mm |
| Tape cutting | Automatic |
Display
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN | Yes |
| USB port | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
Processor & Memory
| AC input voltage | 24 V |
Battery & Power
| Power consumption | 1800 mA |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Grey |
| Width | 140 mm |
| Depth | 148 mm |
| Height | 203 mm |
| Weight | 1.9 kg |
| Colour | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 193 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 2.82 kg |
| Products per pallet layer | 16 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 24 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 168 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.5 m |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross height | 2.5 m |
| Products per pallet | 112 pc(s) |
| Buffer size | 4 KB |
| Pallet weight (UK) | 0 g |
| Pallet gross weight | 0 g |
Operating Conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Mean time between failures (MTBF) | 260000 h |
| Mean cycles between failures (MCBF) | 70000000 |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84433210 |
| Certification | VCCI-Class A, FCC-Class A, CE, AS / NZS 3548 |
| Safety | UL, CSA, TÜV |
In the box
| Manual | Yes |
Other specifications
| Country of origin | China |
| Character pitch | 22.6,16.9 cpi |