- Description
- Additional information
- Documents
Description
Honeywell MS7120 Orbit. Scanner type: 1D, Light levels (direct sunlight): 0 – 4842 lx, Wavelength: 650 nm. Standard interfaces: USB. Product colour: Black. Input voltage: 5 V. Weight: 400 g, Width: 102 mm, Depth: 105 mm
The MS7120—the all-time, best-selling hands-free omnidirectional laser scanner—presents an innovative, elegant and affordable solution for convenience retail applications where counter space is at a premium. Recipient of multiple design honors, the MS7120 has an award-winning shape that enables hand-held scanning of large, bulky items.
20 scan line omnidirectional pattern: Provides aggressive scanning as an additional benefit to hand presentation applications
Single Line Option: With the push of a button, switch to a targeted scan ideal for menu scanning
Adjustable scan head: Ability to tilt scanner 30º for targeted scanning or larger products
Flash ROM: Protects infrastructure investment – update firmware from any PC with MetroSet2 software provided free from Metrologic
EAS: Deactivate an EAS tag and decode a bar code in a single scan
3 years
Scan & Camera
| Scanengine | 1D, 2D |
| Scanner type | 1D |
Connectivity & Ports
| Standard interfaces | USB |
| Connection | Cabled |
Wireless & Network
| Bluetooth | No |
Processor & Memory
| Input voltage | 5 V |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 400 g |
| Width | 102 mm |
| Depth | 105 mm |
| Height | 150 mm |
| Wavelength | 650 nm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84716070 |
Other specifications
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 4842 lx |