Honeywell Solaris XP 7990G, 2D, EAS, vertical, USB, RS232, kit (USB)
HIGHLIGHTS
- Fixed bar code reader Black
- Scanner type: 1D/2D Sensor type: CMOS
- Code 39 (ASCII), Code 128, EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, Codabar, Interleaved 2 of 5 QR Code, Data Matrix, PDF417, Aztec Code
- Working distance: 100 cm
- Wired Standard interfaces: USB, RS-232
- Power source type: AC
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Honeywell 7990G 2D. Type: Fixed bar code reader, Scanner type: 1D/2D, Sensor type: CMOS. Connectivity technology: Wired, Standard interfaces: USB, RS-232. Product colour: Black, International Protection (IP) code: IP53. Power source type: AC, Input voltage: 5.2 V. Width: 152 mm, Depth: 85 mm, Height: 148 mm
With its compact, modern design and powerful imaging capabilities built on Honeywell’s extreme performance (XP) platform, the Solaris 7990g fits easily into existing enclosures used in high-volume retail checkout environments such as convenience, drug, specialty, liquor and grocery stores. The Solaris XP features 20% faster scanning speed, up to 5 m/s motion tolerance, and a wider field of view than previous Solaris models. Honeywell’s field proven XP technology handles poorly printed and damaged barcodes with ease. The Solaris XP is backwards compatible with previous models, making upgrades fast and simple.
3 years
Scan & Camera
| Scanner type | 1D/2D |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | QR Code, Data Matrix, PDF417, Aztec Code |
| Linear (1D) barcodes supported | Code 39 (ASCII), Code 128, EAN-13, EAN-8, UPC-A, UPC-E, Codabar, Interleaved 2 of 5 |
| Read rate (max) | 6 reads/s |
| Working distance | 100 cm |
Connectivity & Ports
| Standard interfaces | USB, RS-232 |
Processor & Memory
| Input voltage | 5.2 V |
Battery & Power
| Power source type | AC |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 152 mm |
| Depth | 85 mm |
| Height | 148 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| International Protection (IP) code | IP53 |
Other specifications
| Type | Fixed bar code reader |
| Sensor type | CMOS |
| Light levels (direct sunlight) | 0 - 100000 lx |
| Connectivity technology | Wired |