Labelmate RRC-330-ACH
HIGHLIGHTS
- Handles labels up to 152mm wide
- Roll capacity up to 330mm
- Available for 38, 40, 44, 70, 76 and 100mm cores for the unwind shaft
- Adjustable core holder (25 to 101mm) for the take-up shaft
- Speed up to 235cm/sec
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Labelmate RRC-330-ACH. Type: Rewinder, Device compatibility: Label printer, Brand compatibility: Labelmate, Product colour: Black, Silver. Quantity per pack: 1 pc(s)
Reel-to-Reel Counting System is a self-contained table-top, using a pre-set counter. The RRC-330-ACH accepts roll with a maximum size of 330mm. The unwind shaft is fitted with a “quick-change shaft” that allows to quickly change the core holder diameter (38, 40, 44, 50, 70, 76 and 100mm available). The take-up shaft accepts cores from 25 to 101mm.
The optional built-in encoder allows lenght measurement and offers direct read-out in Metric or British & American Units.
Designed for all-day, every-day use, the RRC-330-ACH is backed by Labelmate’s Famous 3-Year Parts and Labor Limited Warranty (1-Year on power supplies), assuring you trouble-free performance.
Media & Labels
| Roll diameter | 33 cm |
| Maximum label width | 15.2 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black, Silver |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Width | 830 mm |
| Depth | 330 mm |
| Height | 330 mm |
| Weight | 12.5 kg |
Certifications
| Device compatibility | Label printer |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Brand compatibility | Labelmate |
Other specifications
| Type | Rewinder |