Labels, Epson, Normal Paper, High Gloss Label, W: 76 mm, H: 51 mm, D: 190 mm, C: 76 mm
HIGHLIGHTS
- Product labels
- Barcode labels
- Box labels for consumer products
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson High Gloss Label, Die-Cut Roll, 76mm x 51mm, 2310 Labels. Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label, Format: Roll. Label width: 7.6 cm, Label height: 5.1 cm. Quantity per pack: 1 pc(s). Labels per pack: 2310 pc(s). Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm, Pallet gross height: 96 cm
Gloss-finished paper labels with permanent adhesive
Premium gloss coated inkjet labels for high-quality photo-level printing. The smooth, bright white surface with a gloss finish ensures fast drying, scratch, water and heat resistance. The universal permanent acrylic adhesive enables trouble free performance and good adhesion on variety of surfaces, also on low temperatures.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Promotional labels
• Healthcare and Pharmacy
• Shelf edge labels in retail
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Labels per pack | 2310 pc(s) |
| Rolls per pack | 1 |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 5.1 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C7500, ColorWorks C8000 |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Gloss |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 96 cm |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 96 cm |
| Format | Roll |
| Shape | Rectangle |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Receipt |
| Brand compatibility | Epson |
Other specifications
| Type | Die-cut label |