Labels, Epson, Synthetic, PP Matte Label Premium, W: 105 mm, H: 152 mm, D: 95 mm, C: 40 mm
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Die-cut label
- Roll Purpose: Universal
- Rectangle White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 105mm x 152mm, 185 Labels. Product colour: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label. Label width: 10.5 cm, Label height: 15.2 cm, Maximum roll diameter: 9.5 cm. Labels per roll: 185 pc(s)
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Core diameter | 4 cm |
| Labels per roll | 185 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Maximum roll diameter | 9.5 cm |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 15.2 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series<br />ColorWorks C4500 Series |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Format | Roll |
| Shape | Rectangle |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Universal |
| Brand compatibility | Epson |
Other specifications
| Type | Die-cut label |