Labels, Epson, Synthetic, PP Matte Label Premium, W: 105 mm, H: 29000 mm, D: 95 mm, C: 40 mm
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Continuous label
- Roll Purpose: Universal
- White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson PP Matte Label Premium, Continuous Roll, 105mm x 29m. Product colour: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Continuous label. Label width: 10.5 cm, Label height: 29 m, Maximum roll diameter: 9.5 cm
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Core diameter | 4 cm |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Maximum roll diameter | 9.5 cm |
| Label width | 10.5 cm |
| Label height | 29 m |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C3500 Series<br />ColorWorks C4000 Series |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Format | Roll |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Universal |
| Brand compatibility | Epson |
Other specifications
| Type | Continuous label |