Labels, Epson, Synthetic, PP Matte Label Premium, W: 76 mm, H: 127 mm, D: 175 mm, C: 76 mm
HIGHLIGHTS
- Self-adhesive printer label
- Die-cut label
- Roll Purpose: Universal
- Rectangle White
- Print technology: Inkjet
- Adhesive type: Permanent
- Heat-resistant
- Labels per pack: 3840 pc(s)
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson PP Matte Label Premium, Die-cut Roll, 76mm x 127mm, 960 Labels. Product colour: White, Label type: Self-adhesive printer label, Type: Die-cut label. Label width: 7.6 cm, Label height: 12.7 cm, Maximum roll diameter: 20.3 cm. Labels per pack: 3840 pc(s), Labels per roll: 960 pc(s). Country of origin: Poland
White matte inkjet coated polypropylene labels with waterborne acrylic adhesive
The PP Matte Premium Labels are resistant to water, heat and most chemicals, they can be used for smudge-proof, accurate and scannable full colour inkjet printing. A waterborne acrylic adhesive delivers excellent adhesion and UV-stability for permanent, reliable, on-demand results.
Product use
• Product labels
• Manufacturing
• Healthcare and Pharmacy
• GHS chemical labels
• Shipping labels
| Print technology | Inkjet |
Media & Labels
| Labels per pack | 3840 pc(s) |
| Rolls per pack | 4 |
| Core diameter | 7.62 cm |
| Labels per roll | 960 pc(s) |
| Label type | Self-adhesive printer label |
| Maximum roll diameter | 20.3 cm |
| Label width | 7.6 cm |
| Label height | 12.7 cm |
| Adhesive material | Acrylic |
| Adhesive type | Permanent |
Wireless & Network
| Compatible products | ColorWorks C6000AE 4*<br />ColorWorks C6000PE 4*<br />ColorWorks C7500 |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | White |
| Finish type | Matte |
| Format | Roll |
| Shape | Rectangle |
Operating Conditions
| Water-resistant | Yes |
| Heat-resistant | Yes |
Certifications
| Purpose | Universal |
Other specifications
| Country of origin | Poland |
| Type | Die-cut label |