Metapace T-3III, Receipt Printer, Cutter, USB kit,
HIGHLIGHTS
- Extremely reliable direct thermal printer with a 60-month warranty
- Lightning-quick printing of slips and receipts with up to 300mm/sec
- Easy connection via integrated USB port
- Versatile options: serial, parallel, Ethernet and Wi-Fi
- Entirely out-of-the-box: just unpack and start
- Intelligent sensor
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Metapace T-3III. Print technology: Direct thermal, Type: POS printer, Maximum resolution: 180 x 180 DPI. Paper loading type: Top & front, Maximum roll diameter: 8.3 cm, Supported paper width: 79.5 mm. Connectivity technology: Wired, Serial interface type: RS-232. Built-in barcodes: Code 39, Data Matrix, UPC-A, Internal memory: 64 MB, Storage media: Flash. Product colour: Black
Fast thermal printer with paper detection sensor
The direct thermal printer T-3III from Metapace impresses with its elegant appearance and powerful printing technology. Thanks to its high reliability and performance, it is flexible to use in the retail, catering and hotel sectors. In addition to the high printing speed of up to 300 mm/sec. at a resolution of 180 dpi, it also impresses with an intelligent sensor technology and a mechanical paper sensor. It recognises the respective paper type as soon as the paper is loaded, whether classic white or Blue4est, and adjusts its print parameters accordingly – for perfect print results.
5 years
Scan & Camera
| Built-in barcodes | Code 39, Data Matrix, UPC-A |
| Print technology | Direct thermal |
| Print speed | 300 mm/sec |
| Cutter | Yes |
| Maximum printing width | 7.2 cm |
| Autocutter durability | 1.8 million cuts |
| Print head life | 150 km |
| Printable dot numbers | 7 dot |
Media & Labels
| Supported paper width | 79.5 mm |
| Storage media | Flash |
| Paper loading type | Top & front |
| Maximum roll diameter | 8.3 cm |
Display
| Maximum resolution | 180 x 180 DPI |
Connectivity & Ports
| Connectivity technology | Wired |
| USB port | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Serial interface | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial interface type | RS-232 |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Cables included | AC, USB |
Wireless & Network
| Wi-Fi | No |
Processor & Memory
| Flash memory | 16 MB |
| AC input voltage | 120–230 |
| Internal memory | 64 MB |
Battery & Power
| Power source type | AC, DC |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Width | 148 mm |
| Depth | 200 mm |
| Height | 150 mm |
Operating Conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
Certifications
| Mac compatibility | Yes |
Other specifications
| Type | POS printer |