Newland MT93, Pro,, 2D, 14 cm (5.5”), GPS, Camera, front camera, USB-C, BT, Wi-Fi, 4G, NFC, Android, kit, GMS
HIGHLIGHTS
- Accuracy and visiblity with the straight shooter scan engine
- Stay connected with eSIM
- Speed and security with WiFi 6E
Newland MT93, Pro,, 2D, 14 cm (5.5”), GPS, Camera, front camera, USB-C, BT, Wi-Fi, 4G, NFC, Android, kit, GMS
5.5″ touchscreen, Straight Shooter 2D CMOS Mega Pixel imager with Laser Aimer (CM66), 6GB/128GB, BT, WiFi6E, 4G, ESim, GPS, NFC and Camera
544,00 € Excl. VAT
- Description
- Additional information
Description
Newland MT93 Megattera Pro Straight Shooter. Display diagonal: 14 cm (5.5″), Display resolution: 1440 x 720 pixels. Internal memory: 6 GB, Flash memory: 128 GB, Compatible memory cards: MicroSD (TransFlash). Processor frequency: 2.2 GHz, Processor model: MT8781. Operating system installed: Android 13. Wi-Fi standards: Wi-Fi 6E (802.11ax), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6…. Barcode reader
Running on Android 13 OS, the MT93 Megattera Pro Straight Shooter combines a user-friendly interface with a rugged yet slim exterior. The straight shooter scan engine reduces fatigue that can arise from high-volume scanning. The device’s powerful octa-core processor guarantees smooth performance throughout a full work shift, while the WiFi 6E and 4G guarantee steady, fast, and secure connectivity even in busy multi-user environments.
WiFi 6E Generation
With the latest WiFi 6E technology, the MT93 Megattera Pro Straight Shooter offers improved speed and security to transmit data within four-wall applications. Fast roaming and increased bandwidth offered by WiFi 6E enable the MT93 to stay connected even in crowded wireless environments. Backward compatible with legacy WiFi infrastructures, the MT93 is ideal for now and the future.
Powerful Performance
Powered by 2.2GHz octa-core processor and a robust 6GB of RAM, the MT93 Megattera Pro Straight Shooter can effortlessly handle multiple tasks. Running on Android 13 and featuring GMS, this device not only strengthens security measures but also guarantees a smoother and more efficient operational experience.
Intuitive and Comfortable Design
The MT93 Megattera Pro Straight Shooter combines advanced functionality with a user-friendly design. It features a lightweight yet rugged construction, making it highly durable. The device is equipped with a 5.5-inch capacitive touchscreen, similar to that of a regular smartphone. With its straight shooter scan engine, the MT93 Megattera Pro performs exceptionally well in environments where precision, speed, and simplicity are essential.
High-Precision Barcode Scanning
Experience unparalleled scanning precision with the high-resolution megapixel scan engine. Positioned conveniently at the device’s top, it facilitates swift and accurate scanning. Activate it through a simple tap on the screen or by pressing a physical side button for effortless point-and-shoot scanning. Make fewer mistakes with the Acuscan feature that makes sure you scan the right barcodes even when they are placed closely together.
Uninterrupted Productivity
Boasting a robust 5000mAh battery, the MT93 Megattera Pro Straight Shooter keeps you going throughout the full shift for up to 10 uninterrupted hours! Need even more power? Simply switch the battery to ensure uninterrupted workflow and reduced downtime.
Built to Last
The MT93 Megattera Pro Straight Shooter is purpose-built to thrive in demanding work environments. Sporting an IP67 rating and successfully passing drop tests from heights of up to 1.5 meters, this device is designed to endure the challenges of your daily operations.
Android Enterprise Recommended (AER).
The MT93 Megattera Pro Straight Shooter carries Google’s AER seal of approval, signaling it keeps pace with performance and security upgrades to its operating system and core functionality. This label, in combination with Newland’s free MDM Ndevor, enables clients to maintain secure visibility and control over their devices regardless of location.
Scan & Camera
| Built-in camera | Yes |
| Rear camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Barcode reader | Yes |
| Scanner type | 1D/2D |
| Auto focus | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| RFID reader | Yes |
| Linear (1D) barcodes supported | EAN-13 |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported | Code 39, Data Matrix, PDF417, QR Code |
Media & Labels
| Maximum memory card size | 256 GB |
| SIM card type | NanoSIM + eSIM |
| Wi-Fi band | Tri-band (2.4 GHz / 5 GHz / 6 GHz) |
Display
| Display diagonal | 14 cm (5.5″) |
| Display resolution | 1440 x 720 pixels |
| Touchscreen | Yes |
| Touchscreen type | Capacitive |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| Display brightness | 380 cd/m² |
Connectivity & Ports
| Data network | 2G, 3G, 4G |
| Google Mobile Services (GMS) supported | Yes |
Wireless & Network
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax), 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Assisted GPS (A-GPS) | Yes |
| 4G standard | LTE-TDD |
Audio
| Built-in microphone | Yes |
| Speakers | Yes |
| Number of microphones | 2 |
| Noise-canceling | Yes |
Processor & Memory
| Internal memory | 6 GB |
| Flash memory | 128 GB |
| Processor frequency | 2.2 GHz |
| Processor model | MT8781 |
| Number of cores | 8 |
| Built-in flash | Yes |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
Software & OS
| Operating system installed | Android 13 |
| Bundled software | Ndevor |
Battery & Power
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Fast charging | Yes |
| AC adapter output voltage | 5/7/9 V |
| AC adapter output current | 2 A |
| AC adapter frequency | 50 / 60 Hz |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Weight | 277 g |
| Width | 159 mm |
| Depth | 74 mm |
| Height | 15.9 mm |
Operating Conditions
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Drop proof | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
Other specifications
| Internal modem | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Gyroscope | Yes |
| LED indicators | Yes |
| High gravity sensor | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (air) | 15 kV |
| Electrostatic Discharge (ESD) protection (contact) | 8 kV |
| Sensor type | CMOS |