- Description
- Additional information
- Documents
Description
Epson Premium Matte Ticket – Roll: 102mm x 50m. Finish type: Matte, Print media weight: 107 g/m². Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 114 mm, Package depth: 104 mm. Products per pallet: 936 pc(s), Pallet gross length: 120 cm, Pallet gross width: 80 cm. Country of origin: Poland
With a thickness of 127μm, it is ideal for use in ticketing and signage applications.
The smooth, bright white surface with a matte finish, in combination with Epson DURABrite Ultra pigment inks, ensures fast drying, scratch, water and heat resistant printouts.
Suggested applications
• Ticketing
• ID badge
• Shelf-tag
• Sign printing
• Product identification tag
| Print media weight | 107 g/m² |
Dimensions, Weight & Design
| Finish type | Matte |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 114 mm |
| Package depth | 104 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 583 g |
| Products per pallet | 936 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross height | 2.45 m |
| Products per pallet layer | 72 pc(s) |
| Products per pallet layer (UK) | 108 pc(s) |
| Products per pallet (UK) | 936 pc(s) |
| Pallet length (UK) | 120 cm |
| Pallet width (UK) | 100 cm |
| Pallet height (UK) | 2.45 m |
Certifications
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Other specifications
| Minimum order quantity | 12 pc(s) |
| Country of origin | Poland |
Related popular products
880255-050D
Labels, Zebra, Synthetic, Z-Ultimate 3000T, W: 76.2 mm, H: 50.8 mm, D: 127 mm, C: 25.4 mm
4.424,00kr. Excl. VAT
76175
Labels, Zebra, Normal Paper, Z-Perform 1000T, W: 76.2 mm, H: 50.8 mm, D: 200 mm, C: 76 mm
662,00kr. Excl. VAT
87394
Labels, Zebra, Normal Paper, Z-Perform 1000T, W: 100 mm, H: 50 mm, D: 200 mm, C: 76 mm
548,00kr. Excl. VAT
3007301-T
White Zebra 8000D 10 Year Receipt 75mm x 20m Paper Mobile Printer Receipts
1.179,00kr. Excl. VAT
800420-314
Zebra Z-Perform 1000D 80 Receipt 51mm x 100m Paper Receipt, Rolls/Box: 12
999,00kr. Excl. VAT