Thermal transfer ribbons, Zebra, 5095, resin, 56.9 mm, 74 m, Out, Black
HIGHLIGHTS
- The 5095 resin provides excellent chemical and temperature resistance, and features superb print quality, particularly when small fonts, graphics and rotated barcodes are desired
- Produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicals when printed on Zebra® synthetic label and tag materials
- Excellent print quality at up to 6 inches per second on gloss synthetic label stocks
- UL/cUL certified
- Available in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
- Description
- Additional information
- Documents
Description
Zebra 5095 Resin. Ribbon length: 74 m, Ribbon width: 5.7 cm, Quantity per box: 12 pc(s)
Resin Ribbon, 57mmx74m (2.24inx242ft), 5095; High Performance, 12mm (0.5in) core
The 5095 resin provides excellent chemical and temperature resistance, and features superb print quality, particularly when small fonts, graphics and rotated barcodes are desired.Produces images resistant to most harsh environments: smearing, moisture, abrasion, extreme temperature and chemicals when printed on Zebra® synthetic label and tag materials.Excellent print quality at up to 6 inches per second on gloss synthetic label stocksUL/cUL certifiedAvailable in industrial and desktop sizes (including a cartridge for use in the ZD420 printer)
| Ribbon length | 74 m |
| Ribbon width | 5.7 cm |
Media & Labels
| Core diameter | 1.2 cm |
Dimensions, Weight & Design
| Product colour | Black |
| Quantity per box | 12 pc(s) |
Certifications
| Certification | UL/cUL |
| Brand compatibility | Zebra |
Other specifications
| Material | Resin |
